Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Bedřiška si zvolila svoji radu

Česko

OSTRAVA Ať Bedřiška žije! Pod tímto neoficiálním heslem se zřejmě vůbec poprvé sešli v sobotu obyvatelé ostravské kolonie, smutně proslavené nedávným žhářským útokem, aby hledali cesty k dalšímu soužití. Na závěr setkání si místní zvolili pětičlennou radu, která se pokusí jednat s úřady.

Komunitní setkání, které se uskutečnilo pod širým nebem, inicioval Ind Kumar Vishwanathan, který se v Ostravě už zhruba třináct let věnuje hlavně práci s romskou komunitou. „Všichni jsou tu tak trochu nešťastní. Každý, každá rodina tu má svoje problémy, ale zatím se nedokázali spojit k jejich řešení,“ říká o lidech v Bedřišce Vishwanathan. V polovině března tu zatím neznámí útočníci hodili zápalnou lahev do domku jedné z romských rodin. Lahev dopadla do pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Útočníky hledá policie.

Sobotní „pouliční schůze“ přesto začínala jen zvolna. Napřed se trousily děti, teprve později dorazili i dospělí. „Ten žhářský útok se může stát podobným impulzem jako třeba záplavy v roce 1997, po nichž vznikla vesnička Soužití. Až neštěstí lidi spojilo,“ připomněl Vishwanathan.

Obyvatelé Bedřišky se na svém prvním setkání nejprve snažili pojmenovat, co jim v osadě chybí. Obchod s potravinami, stálá služebna strážníků, více kontejnerů na odpad a především možnosti vyžití pro děti... „Spíš než služebna by bylo lepší, kdyby se tu instaloval kamerový systém. Ze záznamu by pak bylo jasné, co se stalo, kdo kam přijel a co dělal,“ navrhuje však například Dušan Podraný, na jehož domek žháři v březnu zaútočili.

Romové i neromští obyvatelé se shodli také na tom, že by osadě prospělo větší promísení obou skupin. „Lidem vadí třeba i to, že namísto aby se staré domy opravovaly, radnice je určuje k demolici,“ tvrdí Vishwanathan. „Bylo by pěkné, kdybychom si začali rozumět a navzájem tu na sebe jen neřvali,“ slibuje si Podraný od nové rady, jejímž členem se také stal.

Ještě tento týden by se členové rady chtěli sejít se starostkou Lianou Janáčkovou. „Snad se s námi bude normálně bavit a jen nás neodbude,“ věří předseda výboru Josef Polák. Podle něj je prioritní, aby v Bedřišce co nejdříve vzniklo centrum a hřiště pro děti. „Klidně i sami přiložíme ruku k dílu,“ zdůraznil.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...