Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bělohlávek zahájí BBC Proms

Česko

LONDÝN Český dirigent Jiří Bělohlávek letos zahájí i ukončí letní hudební festival BBC Proms, který patří k největším přehlídkám klasické hudby na světě. Šéfdirigent Symfonického orchestru BBC zahájí festival osmou symfonií Gustava Mahlera, nazvanou Symfonie tisíců.

Bělohlávek tak bude na úvod festivalu dirigovat nejen Symfonický orchestr BBC, ale také na pět set zpěváků několika sborů. Toto podle organizátorů „gargantuovské“ dílo je uváděno ke stopadesátému výročí Mahlerova narození, jež je jedním z hlavních témat festivalu.

Již stošestnáctý ročník BBC Proms zahrnuje od 16. července do 11. září na devětaosmdesát koncertů. Bělohlávek před třemi lety jako první z neanglicky mluvící země dirigoval závěr festivalu. K tradici Posledního večera BBC Proms patří uvedení vlasteneckých evergreenů jako pochod Rule Britannia, Země naděje a slávy Edwarda Elgara či Parryho Jerusalem. Stejně tak má dirigent přednést krátký a vtipný projev.

Bělohlávek si tentokrát k závěrečnému koncertu v londýnské Royal Albert Hall, který sledují v televizi miliony britských diváků, pozval i americkou sopranistku Renée Flemingovou. Ta zazpívá mezi jiným árie z Dalibora Bedřicha Smetany a z Rusalky Antonína Dvořáka.

Na BBC Proms také vystoupí Česká filharmonie, která pod taktovkou britského dirigenta Johna Eliota Gardinera uvede Dvořákovu Osmou symfonii a Šestou symfonii Bohuslava Martinů.

Tradice Proms sahá do roku 1895, kdy první sérii uspořádal hudební impresário Robert Newman a dirigent Henry Joseph Wood. Roku 1927 festival převzala BBC. Jako za Newmanových časů, i dnes se Proms snaží přitáhnout ke klasické hudbě co nejvíc lidí - nízkým vstupným, neformálním prostředím a různorodým programem.

Autor: