Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vůdkyně běloruské opozice v Praze odhalila pamětní desku, pak se vydala na pochod

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská v neděli odhalila v Praze pamětní desku knihtiskaře Františka Skoriny, poté se vydala na pochod u příležitosti Dne nezávislosti Běloruska. (24. března 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská v neděli odpoledne odhalila v Praze pamětní desku lékaře a knihtiskaře Františka Skoriny, který v 16. století vytiskl první knihu ve staroběloruském jazyce. Po slavnostním aktu se účastníci akce vydali na pochod u příležitosti Dne nezávislosti Běloruska.
  18:43

Bronzová deska je umístěná v chodníku u parku v těsné blízkosti Staroměstského náměstí, kde jeho tiskárna sídlila. Akce se zúčastnili i zástupci Litvy a Polska, přihlížela zhruba stovka lidí, někteří z nich měli běloruské vlajky.

Pamětní deska byla do země uložená už před časem, se slavnostním odhalením se podle pořadatelů čekalo na návštěvu Cichanouské.

„Jméno Františka Skoriny propojuje Bělorusy, Litevce, Poláky a Čechy,“ uvedla s tím, že jde už o třetí místo, kde pobýval, které si jeho odkaz včetně příslušnosti Běloruska k Evropě připomíná. „Bojujeme za naši identitu, která byla narušena imperiálním Ruskem,“ dodala Cichanouská.

Skorina se narodil na území tehdejšího Litevského knížectví, dnes severního Běloruska, studoval v polském Krakově a italské Padově. V roce 1517 začal v Praze vydávat vlastní překlady bible do staroběloruštiny, lidového jazyka svého rodiště. Jako jeden z prvních tiskl v cyrilské abecedě. Po působení v litevském Vilniusu, kde zřídil první tiskárnu, se vrátil do Prahy jako zahradník císaře Ferdinanda I. Habsburského.

„Jeho práce ukazuje, že Bělorusko dnes a v tehdejší době je blízce spojeno se střední Evropou. Je třeba připomínat, že Bělorusko je součástí západu už několik století,“ řekl náměstek českého ministra zahraničních věcí Eduard Hulicius (KDU-ČSL).

Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) připomněl, že historie Bělorusů v Praze pokračovala i v období československé první republiky, kdy v české metropoli sídlila i běloruská exilová vláda.

Samotná bronzová deska má připomínat knihtiskařkou literu, tedy obrázky či písmena, na které se nanášela tiskařská barva a které byly zrcadlově obrácené. Na konci nedělního slavnostního aktu pořadatelé na desku nanesli barvu a symbolicky ji otiskli na bílé tričko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!