Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bém pojede starostovat na kole

Česko

PRAHA Primátor hlavního města Pavel Bém nakonec splní svůj slib a pojede dělat starostu do malé obce Suchá Loz na Slovácku. Ještě před týdnem to přitom vypadalo jinak. Starosta malé obce primátora osočil, že neplní sliby, na starostování se nechystá a nechává se před ním zapírat. „Dal slovo a včíl sa z toho vykrucuje,“ řekl před týdnem starosta Suché Loze Petr Gazdík. Bém s Gazdíkem se na výměně úřadů dohodli vloni v listopadu. Počátečním impulzem byly peníze. Starostům malých obcí se nelíbilo, že stát menším sídlům dává na občana až 6,5krát méně peněz, než kolik získá na jednoho obyvatele Praha. Tak starosta v tisku Béma vyzval, aby si s ním práci na pár dní vyměnil. „Pan primátor žije v realitě himalájských a olympijských výšin, rád bych mu proto na pár dní umožnil poznat starosti starosty a realitu života občanů menších obcí,“ řekl tehdy Gazdík. Bém s výměnou souhlasil.

Starosta Suché Loze měl do křesla pražského primátora usednout 16. června, o týden později měl do jeho kanceláře vstoupit Pavel Bém. To se ale nestalo. Gazdík prý Béma sháněl všude možně, ale primátor na výzvy nereagoval. Ke všemu se vyjádřil až po několika dnech. „Pan starosta, se mi zdá, je trochu ješita. Na pobyt v Suché Lozi se těším, jedinou komplikací byla moje operace kolenních vazů, kvůli které jsem musel červnový termín zrušit,“ vysvětlil primátor.

Na Moravu se ale teď už zase chystá. A pojede tam prý dokonce na kole. „Suchou Loz navštívím třetí týden v srpnu v rámci kompletní návštěvy Zlínského kraje, kterou připravuje pan hejtman Lukáš,“ napsal primátor Bém MF Dnes v sms zprávě.

Na jak dlouho si Bém s Gazdíkem svá křesla vymění, není zatím jasné. Původně se hovořilo o celém týdnu, nakonec se asi výměna „smrskne“ na den či dva.

Autor: