Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Benešovy dekrety jsou ohroženy“

Česko

PRAHA Prezident Václav Klaus včera vyjádřil své obavy o osud takzvaných Benešových dekretů.

V rozhovoru pro server iDnes.cz prohlásil, že jejich platnost by mohla ohrozit Lisabonská smlouva. „To je otázka pro právníky, ale já bych se toho obával,“ řekl Klaus doslova.

Navíc se prezident „otřel“ o současné vedení občanských demokratů. „Historky o mé autoritativnosti v dobách, kdy jsem vedl ODS, jsou velkým mýtem. Nedovolil bych si ani zlomek toho, co je dnes běžné,“ řekl Klaus.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Skupina poslanců kolem Tlustého se v posledních dnech znovu dostala do ostrého sporu s vedením strany kvůli výhradám k zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi. Klaus se v rozhovoru nepostavil ani za vládu, ani za Tlustého. „Do toho se plést nebudu. Je mi líto, že jisté uspořádání, které bylo na dosah za mé vlády před nějakými jedenácti lety, katolická církev tehdy odmítla. Už tehdy mi bylo jasné, a současnost to jen potvrzuje, že dosáhnout jakéhokoli obecně přijatelného řešení bude nesmírně těžké,“ řekl.

V případě Lisabonské smlouvy se Klaus přiklonil na stranu některých europoslanců. S názorem, že by mohla umožnit revizi Benešových dekretů, totiž přišel již před časem europoslanec Vladimír Železný. Již tehdy ale odborník na ústavní právo Václav Pavlíček řekl, že smlouvu není možné uplatňovat zpětně. Uvedl, že se nebojí revize dekretů; soudí ale, že by teoreticky mohl vzniknout problém s uplatňováním restitučních nároků s ohledem na princip rovnosti všech občanů EU.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...