Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Berlinale zrcadlí globalizaci

Česko

BERLÍN Thriller International, úvodní film letošního 59. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Berlíně, předznamenal tematickou orientaci přehlídky na aktuální celosvětovou hospodářskou krizi. Nový film Mammoth (Mamut) švédského režiséra Lukase Moodyssona ji rozšiřuje o globalizaci a osobní odpovědnost jednotlivce za stav světa. Moodysson, známý i u nás lesbickým romantickým dramatem Láska je láska, se v Mamutovi drží svého celoživotního tématu dítěte v ohrožení, ale zároveň se po několika záměrně nekomerčních titulech opět obrací k širšímu publiku. Souvisí s tím i mezinárodní obsazení v čele s mexickou hvězdou Gaelem Garcíou Bernalem a snoubenkou zemřelého Heathe Ledgera Michelle Williamsovou.

Česko bez vycházející hvězdy Moodysson Mamuta částečně zasadil do Spojených států – podobně jako Francouz Francois Ozon, jehož nový film Ricky má za hlavní hrdiny partnerský pár přežívající na hranici chudoby na parkovišti přívěsů uprostřed USA. Snímek podle povídky anglické autorky Rose Tremainové je „fantazijní rodinný film“ o tom, jak může nový přírůstek do rodiny zamávat s dosavadním rozložením sil. Ricky je na rozdíl od Mamuta zařazeného do sekce „arte“ uveden v hlavní soutěži Berlinale.

V sobotu na Berlinale také dorazily „shooting stars“ – nejnadějnější mladé herecké tváře evropských zemí. Českou republiku v minulosti reprezentovali například Aňa Geislerová nebo Jan Budař, letos žádnou vycházející hvězdu bohužel nemáme.

Autor: