Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bez benefitů? Nemám důvod tu zůstat

Česko

LONDÝN Jedním z Američanů, kteří mají dost života v Londýně, je i Andrew Webescher (29). Do Londýna se přestěhoval z New Yorku v roce 2006, aby zde prodával software bankám a investičním fondům. Tento měsíc se však připojil k exodu Američanů, kteří se kvůli vysokým daním a zmenšujícímu se finančnímu průmyslu stěhují zpět do Spojených států.

„Jsem poslední z těch, co znám, který odchází,“ řekl Webescher, který pracoval u společnosti Tibco Software Inc. a žil v módní a drahé londýnské čtvrti Notting Hill. Ta je domovem například miliardáře Richarda Bransona nebo modelky Elle Macphersonové. Přišel o tři čtvrtiny platu Zatímco se tiskl k deštníku během červencového lijáku, řekl, že už není nadále ochotný snášet svou frustraci ze života v Londýně, poté co jeho příjmy poklesly. Jeho mateřská kalifornská společnost Tibco Software zrušila všechny benefity pro zahraniční pracovníky, díky čemuž mu klesl čistý plat o 75 procent.

„To je to, co se odehrává v létě v Londýně,“ dodal, zatímco upíjel ledové latté v hlavní městské finanční čtvrti. „Kvalita života je mnohem těžší. Všechno je dražší. Domy jsou menší. Dokonce hromadná doprava je stísněnější. Vozy newyorského metra jsou ve srovnání s nimi nemovitosti,“ vyjádřil Webescher své rozčarování z Londýna.

„Étos ambiciózního, dobře placeného Američana je: udělám cokoli, abych vydělal peníze, i kdyby to znamenalo odstěhovat se od své rodiny. V okamžiku, kdy zmizí bonusy, zmizí i důvod, proč být v této zemi,“ přiblížil Webescher, proč si nemyslí, že by se situace brzy změnila.

Čekají, až dcera dostuduje Opustit Velkou Británii chce i Janet Sherbowová, která žije se svým manželem Nikosem Mourkogiannisem, bývalým ředitelem evropské pobočky americké poradenské firmy Monitor Co., v londýnské čtvrtí Chelsea. Rodina však se stěhováním do Řecka čeká až na příští rok, kdy jejich dcera ukončí střední školu.

„Máme dost všech těch daní a teď je tu ta nová padesátiprocentní sazba. Z naší ulice se za posledního půl roku odstěhovalo šest amerických rodin,“ řekla Sherbowová.

Autor: