Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Bez strachu jsou z myší krkavčí matky

Česko

Takzvaný „gen nebojsu“, který u zvířat reguluje strach, objevil Gleb Shumyatsky z Rutgers University už před delší dobou. Nyní zjistil, že tentýž gen, známý jako stathmin nebo také onkoprotein 18, podporuje ochranitelské pudy myších matek vůči nově narozeným mláďatům.

Gen se nachází v části mozku označované jako amygdala, pokládané za klíčovou pro vznik pocitů strachu a úzkosti. Samice modifikovaných myší, u kterých je gen neaktivní, projevovaly nápadný nedostatek péče o svá mláďata. Například nijak nespěchaly, aby mláďata, která experimentátoři vyndali z hnízda a uložili na opačné straně klece, vrátily do bezpečí. Hnízda si navíc stavěly uprostřed klece - na rozdíl od normálních myší. Ty by se něčeho tak nebezpečného nedopustily, svá hnízda budují zásadně v rohu.

Abnormální mateřské chování není podle autorů článku, který tento týden vychází v časopise PNAS, zapříčiněno ničím jiným než nedostatkem strachu. Předchozí výzkum genu strachu se soustředil jen na rizika pro individuálního jedince. Nová studie ovšem ukazuje, že nefunkčnost genu může ovlivnit i potomstvo a popřípadě celý druh.

Další aktuality z přírody i vědeckých laboratoří dnes v 18 hodin v pořadu Natura na www.rozhlas.cz/leonardo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!