Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Bez Williamsových je šance větší

Česko

Tenistky se v semifinále Fed Cupu střetnou s Američankami, do Česka může přijet i slavné sesterské duo

PRAHA České fedcupové reprezentantky mají před sebou dva možné scénáře. V semifinále se totiž utkají se Spojenými státy. Pokud přijedou i sestry Williamsovy, bude dubnový souboj na české půdě zajímavý pro diváka, jestli nedorazí, má domácí tým relativně větší šanci postoupit do finále.

„Pro mě je atraktivnější hrát finále než semifinále proti sestrám Williamsovým,“ přeje si kapitán Petr Pála. „Květa (Peschkeová) to v Austrálii sondovala u své deblové spoluhráčky Lisy Raymondové a ta říkala, že hrát nemají. To je určitě dobrá zpráva,“ dodal.

Jenže Američanky i bez Sereny a Venus Williamsových dokázaly v 1. kole Světové skupiny I porazit Argentinu 3:2. Rozhodující bod získaly v závěrečné čtyřhře Julie Dittyová a Liezel Huberová, ve dvouhře se pak představily Jill Craybasová a Melanie Oudinová.

„Měla jsem ten nejlepší tým, jaký byl k dispozici. Jsem ráda, že moje premiéra dopadla takhle,“ prohlásila kapitánka amerického výběru Mary Joe Fernandezová, která tak v této roli debutovala.

Pála věří v postup do finále „Jsou silné, ale asi budeme favority my,“ poznamenal Pála. „Věřím, že máme na finále. Když jsme viděli los, věděli jsme, že je šance na úspěch obrovská. Tíha zápasu se Španělskem proto byla ještě větší.“

Fernandezová ale zatím netuší, jakou sestavu bude mít pro semifinále, které se odehraje 25. a 26. dubna pravděpodobně na české půdě. „Ještě jsem to nepromýšlela,“ přiznala americká kapitánka. „Nejspíš budeme hrát na antuce, takže tam bude hodně prostoru pro úvahy. Chci mít ty nejlepší, ale musíte hrát s tím, co je,“ pokrčila rameny. Dějiště zápasu i povrch ale česká strana teprve určí.

Stejně jako Fernandezová, tak i český kapitán Pála je zatím u fedcupové reprezentace jen vítězný, ale on už absolvoval třetí akci. „Je to nádherný. Jsem rád za všechny, za holky a za celý realizační tým. Je to zásluha nás všech,“ chválil Pála i ostatní členy družstva. Hodně si váží pomoci Davida Kotyzy, který trénuje Ivetu Benešovou a Petru Kvitovou, v minulosti pak byl koučem i Lucie Šafářové.

Právě tyhle tři levoruké tenistky spolu se třiatřicetiletou deblovou specialistkou Peschkeovou jsou stabilními kameny Pálova družstva. „Ve vyrovnanosti všech holek je naše síla. Je to obrovské štěstí. Každá holka může nahradit tu druhou, dají se rozložit síly. Z toho pak plynou výsledky. A i fakt, že všechny tři hrají levačkou, je velká zbraň. Zvlášť na tak rychlém povrchu jako byl v Brně,“ řekl kapitán.

Třiatřicetiletý Pála je mladší než Peschkeová, holky ho berou spíš jako kamaráda, ale v týmu má respekt. „Když jim člověk řekne něco důležitého, poslouchají. Nemůžu si stěžovat. Ale dokážeme si taky ze sebe všichni dělat srandu, i proto je v týmu pohoda,“ dodal.

***

Nejlepší Američanky Fed Cup moc neláká

Serena Williamsová Světová jednička (na snímku) hrála Fed Cup čtyřikrát. Naposledy v roce 2007 ve čtvrtfinále proti Belgii. Spolu se svou starší sestrou se ho účastní častěji v lichých letech, ale záleží spíš na jejím momentálním rozhodnutí. Venus Williamsová Fed Cup hrála už osmkrát, spolu se sestrou deklasovaly český tým v roce 2003 5:0. Její účast je tentokrát nejistá. Lindsay Davenportová Ve Fed Cupu reprezentovala 11 let, naposledy loni pomohla porazit Německo. Letošní sezonu ale vynechá, protože čeká druhé dítě.

Autor: