Běžci ve SP poprvé vyhráli štafetu

DAVOS Čeští běžci na lyžích poprvé v historii vyhráli štafetu Světového poháru. O triumf týmu ve složení Martin Jakš, Lukáš Bauer, Milan Šperl a Martin Koukal ve švýcarském Davosu rozhodl včera Koukal, který v dramatickém finiši jen o několik centimetrů zdolal Itala Cristiana Zorziho. Třetí místo obsadili Švédové.

„Je to skvělé, za poslední roky jsme měli hodně smůly a několikrát byli vítězství blízko,“ řekl Koukal v rozhovoru pro televizní stanici Eurosport. Nejlepším dosavadním výsledkem českých běžců ve Světovém poháru bylo třetí místo ze švédského Gällivare z loňského listopadu, kde se štafeta dokázala poprvé probojovat na stupně vítězů.

Češi vstoupili do závodu na 4x10 kilometrů volnou technikou skvěle a od začátku se pohybovali v popředí. Na první a druhé předávce jim patřilo čtvrté místo a před posledním úsekem si ještě o příčku polepšili, když Šperl předával Koukalovi na třetím místě se ztrátou dvou a půl vteřiny na vedoucí Itálii.

Mistr světa na 50 kilometrů z roku 2003 Koukal se však v desetičlenné vedoucí skupině zpočátku propadl až na osmé místo.

„Začal jsem křečovitě, ale pak jsem chytil tempo a v závěru jsem se koncentroval jen na to, abych přes cílovou čáru kopl lyži dříve než Ital Zorzi,“ popsal finiš.

Na posledním mezičase byl Koukal pátý, pro finiš si ale vyjel ideální pozici. Jeho prvenství nicméně musela posvětit až cílová fotografie.

Bauer přišel o vedení v SP

Bauer dojel o den dřív čtvrtý v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou a přišel o vedoucí pozici v celkovém hodnocení Světového poháru.

Předstihl ho vítěz Axel Teichmann z Německa, který českého reprezentanta porazil o 23,7 sekundy a vede před Bauerem o 30 bodů.

Bauer, jenž minulou neděli vyhrál klasickou patnáctku ve finském Kuusamu, po pěti kilometrech vedl a ještě 3,2 kilometru před cílem figuroval na druhé pozici. V závěru však výrazně ztratil a poprvé v této sezoně mu unikly stupně vítězů.

„Hned po dojezdu jsem cítil lehké zklamání, ale nakonec převažuje spokojenost, protože čtvrté místo je můj nejlepší výsledek v Davosu,“ řekl Bauer. Jeho dosavadním maximem ve švýcarském středisku bylo páté místo z patnáctky volnou technikou z roku 2002.

Stříbrný olympijský medailista z Turína připustil, že možná přepálil tempo v úvodu závodu. „Mrzí mě, že jsem po prvním kole vedl asi o deset vteřin, ale pak jsem začal ztrácet. Podmínky mi úplně neseděly, ale pro všechny byly stejné,“ konstatoval.

Pokračování na straně 20

Dokončení ze strany 24

Servisman Vít Fousek prý dlouho nevěděl, jaké lyže vybrat - zda bez vosku takzvané mikrokontakty, nebo klasické s voskem. „Nakonec jsem jel na lyžích s voskem. Stopa byla s novým sněhem hrbolatá a hodně jsem si to musel hlídat. Kolo a půl jsem jel dobře, ale pak se začal trápit a ztrácet,“ líčil 30letý lyžař z Božího Daru. Závěr si protrpěl. „Konec byl hrozný a hodně bolel,“ uvedl Bauer.

Teichmann naopak v závěrečné třetině trati zaútočil. „Potvrdil, že má formu a extrémní závěry. Ale myslím, že i já mám skvělou formu. Vysvlékl mě ze žlutého trikotu, to se nedá nic dělat,“ řekl Bauer, který startoval se žlutým číslem lídra elitního seriálu poprvé v kariéře.

Nejlepší umístění českých běžců ve štafetě SP 4x10 km

1. MÍSTO: 9. 12. 2007 Davos -Martin Jakš, Lukáš Bauer, Milan Šperl a Martin Koukal. 3. MÍSTO: 19. 11. 2006 Gällivare - Koukal, Bauer, Šperl, Jiří Magál. 4. MÍSTO: 4. 2. 2007 Davos -Koukal, Bauer, Šperl, Magál. 15. 1. 2006 Val di Fiemme -Koukal, Bauer, Šperl, Magál. 5. MÍSTO: 23. 3. 2003 Falun -Koukal, Bauer, Magál, Petr Michl. 11. 1. 1998 Ramsau -Bauer, Michl, Luboš Buchta a Václav Korunka.