Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bezpečnostní informační díra

Česko

Zapojit BIS do šetření úniků tajných dat je špatný vtip, měla by si nejdřív vyřešit své problémy

KOMENTÁŘ

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká požaduje, aby úniky informací v kauzách, jako je ta vicepremiéra Jiřího Čunka, pomohla vyšetřit Bezpečnostní informační služba (BIS). Je to nápad, který usvědčuje mocné tohoto státu z mimořádné nervozity. Nápad, který je bez nadsázky třeba označit za skandální. A to hned z několika důvodů.

Především: BIS by si měla nejprve vyřešit vlastní problémy, než se začne angažovat v politickém boji za udržení současné vládní koalice. Jak víme, BIS zmítá skandál ohrožující zájmy tohoto státu řádově více než únik dat z vyšetřovacího spisu regionálního rasisty, jenž se shodou okolností vyšplhal až do vicepremiérského křesla. Únik přísně tajných dat nám o BIS říká, že je daleko více bezpečnostní „dírou“ než fungující informační službou. Říká, že BIS sice informace poskytuje, my ale nevíme komu.

Jednoduchou analýzou otevřených zdrojů vypadá Čunkova aféra následovně: existuje snadno personifikovatelná klika, která měla eminentní zájem na tom, aby kauza vyzněla do ztracena. To by se za vydatné pomoci nejvyšší státní zástupkyně Vesecké a jihlavského okresního žalobce Arifa Salichova podařilo, nebýt onoho úniku informací ze spisu a následné reportáže České televize. Jak ona klika vypadá? Pro naši potřebu postačí, když ji umístíme někam do temných zákoutí současného úřadu vlády, do okolí poradců, kteří mají na starosti právní otázky. Hypoteticky: co by se (ne)stalo, nebýt oné reportáže?

Jiří Čunek by se nechystal odstoupit z vládního křesla, o jeho naspořených milionech a pochybném pobírání sociálních dávek by se nevědělo nic. Tedy přesněji -dále by se o nich v zasvěcených kruzích jen šuškalo.

To, že informace unikly a pomohly vicepremiéra donutit k rezignaci, znamená jediné: veřejný zájem zde výrazně převážil nad společenskou nebezpečností nepochybně spáchaného deliktu. Důležité je, že Vesecká nemluví jen o tomto jediném úniku, ale o únicích.

Které jiné kauzy má tedy na mysli?

Vyberte si. Biolíh? Kubiceho zpráva? Napojení bývalého premiérova šéfporadce na mafiána Mrázka? Vesecká to nespecifikuje, má tedy nejspíš na mysli veškeré úniky.

Přeloženo do srozumitelné řeči: BIS bude špehovat, odposlouchávat a jinak lézt do soukromí policistům, státním zástupcům a novinářům, kteří se zabývají kauzami, jež Vesecká (Topolánek, poradci na úřadu vlády, kdo ještě?) označí. BIS je k tomu mimořádně vhodná, nemusí se z nasazení odposlechů a sledování prakticky nikomu zodpovídat. Záminka se vždy najde.

Když se loni v září ukázalo, že kvůli úniku Kubiceho zprávy Inspekce ministra vnitra se souhlasem státního zástupce a soudce špehovala padesát lidí, mezi nimi několik politiků a novinářů, byl z toho skandál. Po roce jsme se posunuli dál. Pod návrhem nejvyšší žalobkyně se skrývá příprava nejmasivnějšího nasazení sledovací techniky od roku 1989. Premiér Topolánek předběžně souhlasí, hodlá návrh projednat ve vládě.

Mimochodem - je možné, že v kauze vicepremiéra Čunka už byly tajné služby nasazeny. Skandál s únikem tajných dat BIS se provalil poté, co kontrarozvědka sledovala schůzku bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka s reportérem České televize Daliborem Bártkem. Tedy autorem reportáže o pochybných Čunkových milionech a sociálních dávkách, který na tématu tou dobou čile pracoval. BIS tvrdí, že schůzku sledovala kvůli úniku svých tajných dat, některé indicie ale mluví pro to, že tam mohla být kvůli kauze Čunek. Je to teorie, ale proč ne? BIS zásadně na podobné otázky neodpovídá, a to nejen novinářům. Proniknout do motivů jejího konání je těžké i pro sněmovní kontrolní komisi a zdá se, že i pro premiéra.

Nasadit náhubek tisku

A zase se musíme ptát: Pokud by byla BIS skutečně zneužita pro politicky motivované špehování, je zde někdo, kdo by na to dokázal upozornit? Ve sněmovní komisi pro kontrolu BIS sice sedí zástupci opozice, ale jejich faktická schopnost cokoli odhalit je nulová. Premiér má naději o malinko větší, jenže on je podle všeho pro. Elitní policejní složky jako Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, jehož operativci mohou být jako jediní ve státě kolegům z BIS skutečnými soupeři, byly prakticky rozprášeny. Zbývají novináři. Vesecká správně pochopila, že jakékoli úniky informací by nebyly samy o sobě nebezpečné, nebýt skutečně nezávislé novinářské obce, jež sama rozhoduje, které kauzy rozplést a předložit veřejnosti. Aby si i veřejnost mohla udělat obrázek o propojení mafií, politiky, zákulisí nejrůznějších státních institucí a světa všemožných poradců. Vesecká chce nasadit náhubek nezávislému tisku pomocí tajných služeb. Proto je její nápad skandální.

***

BIS bude špehovat policisty, státní zástupce a novináře, kteří se zabývají kauzami, jež Vesecká (Topolánek, poradci na úřadu vlády, kdo ještě?) označí.

O autorovi| Robert Malecký, e-mail: robert.malecky@lidovky.cz redaktor LN

Autor: