12. dubna 2014 11:11, aktualizováno  15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sparta vs. Slavia: policie manévry nechystá. Už zadržela 80 fanoušků

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Pražské fotbalové derby provázejí kromě velkých vášní také střety v ulicích Prahy. Policie žádné speciální opatření nepřijala, přesto se však na výtržnosti v ulicích dobře připravila, řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Hana Jeřábková. Na pořádek v ulicích dohlíží pět stovek policistů, a to od dopoledních hodin, kdy se začali scházet první fanoušci.

Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na ligové derby se Spartou na Letné zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí. Zadržené podezřívá z trestných činů, zajištěné pak z přestupků. ČTK to řekla policejní mluvčí Hana Jeřábková.

Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na Letnou zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí.

Na Čechově mostě v centru Prahy policie zadržela slávistické fanoušky, kteří házeli dýmovnice a dělbuchy. Podle zpravodaje ČTK byli někteří při zásahu zraněni a mají v obličeji krev. Policejní mluvčí Hana Jeřábková zásah na mostě potvrdila, podrobnosti zatím nesdělila. Policie fanoušky upozornila na to, že pokud použijí pyrotechniku, zasáhne proti nim, ale někteří lidé v davu varování nedbali. Dýmovnici hodili už v Pařížské ulici.

ČTĚTE TAKÉ

Na průvod fanoušků dohlíželi vedle policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky, psovodi a policisté na koních. Ze vzduchu situaci monitoruje vrtulník.

Šest stovek slávistů v průvodu

Policejní mluvčí řekla, že slávistický průvod čítá odhadem asi 600 lidí. Podle zpravodaje ČTK se dav příznivců Slavie během přesunu ještě rozrostl.

Policie zadržela dva lidi už po 11:00 cestou od Edenu na stanici metra Strašnická, podle ní porušovali zákon o shromažďovacím právu. Dva fanoušky zadržené ve stanici metra Muzeum podezírá policie z trestného činu útoku na úřední osobu a jeden podle mluvčí spáchal přestupek neuposlechnutí.

Před stadionem v Edenu se první příznivci v červenobílých dresech a s klubovými šálami začali scházet již brzy ráno. Bojově naladění mladíci i dívky za dohledu uniformovaných policistů i kriminalistů v civilu popíjeli kávu a kupovali šály ve fan shopu. Ojediněle se objevil alkohol a první pokřiky typu "Smrt Spartě" nebo "Bij sparťana do hlavy". Úvod pochodu v Edenu provázely výbuchy dělbuchů, policisté v té době ještě nezasahovali.

Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na Letnou zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí.

Organizátoři pochodu na internetových stránkách v týdnu vyzývali k bezproblémové prezentaci klubu a dávali pokyny jako "nepít jak mentálové a šetřit hlasivky i na stadion". "Jsme slávisti a ne banda asociálů a špinavejch vejpitků," vzkazovali fanouškům.

Policie hlídá hooligans

Policie je připravena i na případné střety mezi radikálními fanoušky, takzvanými hooligans. Ti se před fotbalovým kláním obvykle scházejí v parcích či v okolí stadionu. "Kriminalisté kontrolují tuto scénu a na všechny takové situace jsou samozřejmě připraveni," uvedla mluvčí pro server Lidovky.cz

V souvislosti s nedávným utkáním mezi Spartou a Baníkem, po němž za výtržnosti chuligánů padly pokuty i podmínky, jsou fotbalová klání ostře sledována. Za masivní nepokoje v Ostravě hrozily tvrdé tresty, disciplinární komise ale nakonec rozhodovala podle předchozích případů a tak přísná nebyla. V minulosti nejvyšší tresty potkaly právě pražskou Spartu, Slavii a Bohemians.

skŠárka Kabátová, Jan Charvát, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz