Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jak nahradit zakázané vosky s fluorem? Novinku z Pardubic testují biatlonisté

Vědci pardubické univerzity možná přispějí k lepším výsledkům českých biatlonistek a biatlonistů. foto: Luboš VáchaMAFRA

Vědci Univerzity Pardubice spolu s komerční firmou vyvinuli přípravek, který by mohl nahradit zakázaný fluor v mazacích voscích na lyže. Novinka by však k lepší skluznosti mohla pomoci i snowboardistům. Tuto sezonu ji testovala česká biatlonová reprezentace.
  13:31

Čím nahradit fluorované sloučeniny? Odpověď hledali vědci z Chemicko-technologické fakulty pardubické univerzity. Chtěli vyrobit látku, která pomůže sportovcům a zároveň bude šetrná k přírodě.

„Naše látka je hydrofobní a snižuje povrchovou energii. To je vlastnost, která zvyšuje kluznost lyží. Byli bychom rádi, kdyby náš objev přispěl k vítězství českým talentům v lyžařských disciplínách, na snowboardech nebo biatlonovému týmu, “ uvedl vědec David Veselý z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Tým Davida Veselého vyvinul látku, která umožní lepší skluznost lyží.

Právě český biatlonový tým v sezoně novinku testoval. V ostrém závodu jej však Markéta Davidová a spol. ještě nevyužili.

„Je to ve fázi testování, pro závod potřebujeme více informací,“ řekl šéftrenér české biatlonové reprezentace Ondřej Rybář.

Sloučeniny fluoru, které se v mazacích voscích již nesmějí používat, protože nejsou v přírodě rozložitelné a škodí lidskému zdraví, nahradili pardubičtí vědci novinkou, na níž pracovali dva roky a nechali si ji patentovat.

Látka totiž kromě přínosu pro jízdu a dobré aplikovatelnosti na polyethylen na skluznici musí mít i další vlastnosti. Například se nesmí z lyží moc rychle stírat nebo se ušpinit. „Vosk je relativně komplikovaná směs více složek, v níž hrají důležitou roli silikony. Naší nosnou myšlenkou ale je složka na bázi organokovové sloučeniny,“ popisuje Veselý. Nová patentovaná sloučenina obsahuje přírodní prvky jako křemík, kyslík, uhlík a vodík.

Novinku chemiků z Univerzity Pardubice si možná zanedlouho budou moci vyzkoušet i běžní lyžaři. Firma z České republiky, ve které působí absolvent pardubické vysoké školy, se chystá na výrobu lyžařského vosku. Ten by měl obsahovat právě látku objevenou a vyrobenou na univerzitě.

„Syntéza naší aktivní složky vosku je poměrně sofistikovaná. Provádí se v několika krocích a v prostředí inertního plynu,“ popsal Veselý. Licenční smlouvu na výrobu nově vyvinuté sloučeniny už oba partneři podepsali.

V týmu, který letos získal za vývoj látky cenu pardubického podnikatelského inkubátoru P-PINK, působí kromě Davida Veselého, Roman Jambor, Miroslav Novák, Michal Aman a Michal Srb.

Autor: