Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Biatlonista Björndalen na MS vybojoval obě zlata

Česko

PCHJONGČCHANG/PRAHA Vyhrál, nebo nevyhrál? Do cíle stíhacího závodu na mistrovství světa dojel nejúspěšnější biatlonista historie Ole Einar Björndalen první. Jenže kvůli penalizaci za zkrácení trati sestoupil na třetí příčku, ale po protestu několika zemí se znovu vrátil na vrchol. Fenomenální Nor už na úvod šampionátu získal zlato ve sprintu a na první příčku tak v Pchjongčchangu zatím jiného muže nepustil.

Sobotní úvodní sprint byl jasně v režii Norů, kteří obsadili první čtyři příčky. Za Björndalenem skončili Lars Berger, Halvard Hanevold a Alexander Os. Ve stíhačce pak druhé místo obsadil ruský reprezentant Maxim Čudov, který se dokonce pár desítek minut radoval z titulu. Bronz vybojoval Os. Nejlepší z Čechů Michal Šlesingr finišoval na devatenáctém místě.

Bezprostředně po startu totiž zamířilo 12 závodníků na most překlenující trať směřující na střelnici, ostatní jej ale podle rozpisu trati správně oběhli. Ruská výprava podala protest, který Mezinárodní biatlonová unie uznala s tím, že závodníci nedodrželi trať a všem „provinilcům“ byla přičtena minuta.

Jenže to se nelíbilo potrestaným týmům, které argumentovaly tím, že jejich závodníkům nevznikla žádná výhoda. „Na základě rozborů televizního záznamu jsme zjistili, že závodníci, kteří jeli přes most, nezískali výhodu, ale naopak ztratili dvě sekundy,“ vysvětlil na mimořádné tiskové konferenci viceprezident IBU a člen odvolací jury Ivor Lehoťan.

Nejlepší český biatlonista Šlesingr se dokázal posunout ve stíhačce z 32. místa po sprintu až na 19. příčku. „Na trati jsem se netrápil jako v sobotu, kdy jsem měl krizi od samého startu. Trochu mě mrzí pět chyb ve střelbě, ale v tom větru se vlastně jednalo ještě o dobrý výsledek. Věřím, že se mi vrací forma a že ji zužitkuji ve vytrvalostním závodě,“ připomněl Šlesingr zítřejší závody.

Mezi ženami triumfovala Wilhelmová a Jonssonová Zatímco v úvodním sprintu dominovala vedoucí žena Světového poháru Němka Kati Wilhelmová, ve stíhačce už přemožitelku našla. Švédka Helena Jonssonová získala první individuální zlato v kariéře.

Skvěle si vedla dvacetiletá Češka Veronika Vítková, která ve sprintu skončila 18. a ve stíhačce si polepšila na 10. místo, což je jejím nejlepším výsledkem mezi seniory. Vítková sicemá na kontě dvě stříbrné medaile z juniorského mistrovství a zlato ze štafet, 10. místo ale předchozí úspěchy překonává. „Určitě, a to nejen kvůli kvalitě startovního pole. Ale myslím, že jsem opravdu dobře běžela i střílela. Závod se mi povedl a mám ze svého výkonu velkou radost,“ hodnotila své vystoupení.

Autor: