Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Biatlonisté mění zažité zvyky

Česko

Po nepovedené sezoně se vrací centrální příprava * Největší želízko Šlesinger trénoval psychiku se žraloky

PRAHA Po rozpačité olympijské sezoně si čeští biatlonisté naordinovali četné změny. S nadějí, že je svět začne opět brát zcela vážně.

Prezident svazu Václav Fiřtík ohlásil návrat k centralizované přípravě a představil nového trenéra žen Jindřicha Šikolu. Poprvé v historii bude českým biatlonistům pomáhat i zahraniční servisman. Šéfem týmu, který připravuje běžky, se stal Němec Danielo Müller.

„Dost lidí nám závidí, že jsme ho k nám dokázali přivést,“ pochválil Fiřtík tento krok.

„Tímhle počinem jsme však rozhodně nechtěli rozbít zavedené věci, ale spíše fungující servisní tým ještě vyšperkovat,“ prohlásil šéftrenér Ondřej Rybář, který má na starosti muže.

Pokladna je prázdnější Také biatlon se musí po Vancouveru vyrovnat s faktem, že pokladna není naplněná jako v letech předchozích. Třeba lyžaři běžci v minulých dnech připustili, že ekonomická podpora státu se snížila dokonce o polovinu. To biatlon až tak razantní škrt nemusel spolknout, avšak zmíněné sportovní odvětví je na skromnost zvyklé.

„Já třeba na cestách po Světových pohárech zastávám i roli doktora, psychologa a kuchaře,“ vykládal Šikola zvesela.

„A to ještě člověk musí dávat dohromady dívčí kolektiv, protože v něm bývá, jak známo, zpravidla více nevraživosti než mezi chlapy... Žijeme poněkud spartánským způsobem, ale zvládnout se to dá. Škoda jen, že nám chybějí peníze třeba na fyzioterapeuta. Když ale budeme mít výsledky, snad se dostaví i finance.“

Rybář bude v sezoně spoléhat zejména na trio Šlesinger, Moravec, Vítek. Především Michal Šlesinger by si snad mohl vzpomenout na svoji životní formu z roku 2007, kdy na mistrovství světa v Itálii získal stříbrnou a bronzovou medaili. Rok poté ještě zářil a vyhrál i jeden ze závodů Světového poháru. Pak ale přišel útlum a na výtečné výsledky zůstaly jen blednoucí vzpomínky.

„Před sezonou jsem naběhal o dva tisíce kilometrů víc než v předchozím roce,“ prozradil závodník, který ukončil spolupráci s trenérem Vlastimilem Vávrou a začal se připravovat podle Rybářových not.

„Dostavila se stagnace a společně jsme si řekli, že už si asi vzájemně nemáme co dát,“ vysvětloval svůj krok. „Zkrátka jsem chybějící jiskru začal hledat někde jinde.“

Šlesinger do přípravy zařazuje s oblibou i adrenalinové prvky. Leze po skalách, skáče s padákem, a v Thajsku dokonce šnorchloval mezi černocípými žraloky...

„Jednou se mi už padák neotevřel, tak jsem musel použít záložní,“ připomněl jednu dramatickou chvilku. „Docela se mi to líbilo,“ smál se. A proč to všechno? Prý podobné kousky pomáhají psychice, která je v biatlonu zejména při střelbě nesmírně důležitá.

Zatímco trenér Rybář může celkem reálně očekávat slušné výsledky, u žen je situace mnohem horší.

„Doufám sice ve zlepšení, ale že budou holky jezdit pravidelně do třicítky, v to popravdě moc nevěřím,“ přiznal Šikola.

Autor: