Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Premiéra Fialu čeká schůzka v Bílém domě. Je to důkaz skvělých vztahů, říká

Česko

  13:17aktualizováno  14:21
Americký prezident Joe Biden v pondělí přivítá v Bílém domě českého premiéra Petra Fialu (ODS). Podle Fialy budou řešit hlavně prohloubení bezpečnostní spolupráce mezi zpravodajskými službami, modernizaci české armády a válku na Ukrajině. Fiala také řekl, že to je ukázka skvělých vztahů mezi Českou republikou a USA. Tématem schůzky bude i útok Íránu na Izrael.

„Já beru tuto návštěvu jako důkaz skvělých vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou,“ řekl Fiala na brífinku před odletem do USA. Podle premiéra je to důkazem toho, že Česká republika má historicky nejlepší vztahy.

Fiala také připomněl důležitost rozvíjení vztahů v Severoatlantické alianci, také mezi Evropskou unií a USA. Podle premiéra si Česká republika po dvaceti letech uvědomila, že je potřeba prohlubovat více tyto vztahy.

„Je to další eskalace na Blízkém východě,“ okomentoval íránský útok na Izrael. „Je potřeba jednoznačně odsoudit útok na Izrael. Bude to téma našich rozhovorů s prezidentem Bidenem,“ dodal.

Důležitá spolupráce je podle Fialy v oblasti jaderné energetiky. Americká firma dodává palivo do českých jaderných elektráren. Dále jsou Spojené státy dodavatelem LNG do Evropy, což pomohlo zbavit se závislosti na Rusku a podle Fialy je důležité, aby se i v tomto odvětví rozvíjela spolupráce.

„Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout jednotného postoje v Evropě,“ řekl Fiala o konfliktu na Ukrajině. Doplnil ale, že pomoc USA je velmi zásadní a bude v USA s americkými partnery diskutovat o důležitosti pokračování v podpoře Ukrajiny. Bez další vojenské pomoci USA by bylo podle premiéra velmi obtížné zastavit ruskou agresi na Ukrajině.

Prezident USA by s českým premiérem Fialou měl probírat dvě hlavní témata – bezpečnost a energetiku. Podrobněji by měli řešit prohloubení bezpečnostní spolupráce mezi zpravodajskými službami, modernizaci české armády a válku na Ukrajině. V oblasti energetiky se budou bavit o firmě Westinghouse. Společnost sice letos vypadla z tendru na dostavbu Dukovan, českým jaderným elektrárnám ale bude dodávat palivo.

Dále premiéra Fialu v USA čeká pozdravení se s krajany, kteří v USA dlouhodobě žijí a pracují. Mezi nimi by například měla být dcera Milady Horákové Jana Kánská. V úterý Fiala vystoupí v Hudsonově institutu. Tento think tank se zaměřuje zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraniční politikou.

Český premiér má poté v plánu jednání s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem, poté v Kongresu položí květinu u busty Václava Havla a pak se přesune do diplomatické čtvrti, kde položí věnec u sochy T. G. Masaryka. V úterý večer se setká s českými podnikateli, kteří ve Spojených státech investují milionové až miliardové částky a kteří se do Washingtonu dopraví po vlastní ose.

Naposledy se do Oválné pracovny z českých představitelů podíval před pěti lety Andrej Babiš, když byl prezidentem Donald Trump.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...