Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bílek volí mládí na úkor hvězd

Česko

Trenér fotbalové reprezentace bude na turnaji ve Spojených arabských emirátech hledat nové možnosti

PRAHA Jak slíbil, tak i činí. Nový trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek představil svou první nominaci. Na turnaj ve Spojených arabských emirátech vezme hráče splňující jeho představu o mladších dravcích, kteří převezmou otěže od okoukaných hvězd.

Bílek, jenž v říjnu vystřídal na postu reprezentačního kouče Ivana Haška, volí oproti svému předchůdci především mladé hráče. Zatímco Hašek měl při premiérovém výběru na soupisce čtyři třicátníky, ten Bílkův má jen jednoho - zkušeného brankáře Jaroslava Drobného.

Jinak kouč povolal především nová jména nebo staronové tváře. „Příprava v Al Ainu je naší první společnou akcí. Vyzkouším další adepty do národního týmu a pokusím se pro něj najít nové možnosti,“ odhalil záměr Bílek.

Svůj první reprezentační sraz zažijí dva hráči z domácí soutěže - liberecký útočník Jan Blažek a ostravský záložník Mario Lička. „Patří v současnosti mezi nejlepší ligové fotbalisty a šanci si určitě zaslouží,“ komentoval Bílek.

Jeho výběr trochu připomíná experimentální výběr dočasného trenéra Františka Straky, který vedl národní tým jen v červnovém přátelském utkání s Maltou. Do týmu se vracejí Limberský, Fillo, Šimůnek, Šírl a Matějovský.

Na přátelském turnaji v Emirátech, který začne na konci příštího týdne, chce Bílek vyzkoušet všechny fotbalisty, které s sebou na daleké soustředění vezme. Bude na to mít dva zápasy. Nejdříve se jeho svěřenci utkají s domácím týmem a pak o umístění s Ázerbájdžánem nebo Irákem. „Jsem zvědavý, jak si ligoví hráči poradí na mezinárodní úrovni. Ta je totiž výkonnostně trochu jinde, než jsou zvyklí,“ připustil Bílek.

Bývalé opory zatím chybí Kromě několika známých jmen (Svěrkoš, Necid, Plašil) a osvědčené stoperské dvojice Hubník-Sivok však většina bývalých opor chybí. Kvůli ne zrovna ideálnímu zdravotnímu stavu musel trenér vynechat Baroše, Čecha, Hübschmanna a Rosického. Kováč a Grygera zase dočasně pozastavili svou reprezentační kariéru. „V blízké době je nebudu povolávat. Chtějí se soustředit na hraní ve svých klubech a pomůžou pouze v případě, že to bude opravdu potřeba,“ popsal trenér jejich postavení. Posledním případem je skupinka fotbalistů, které Bílek vynechal záměrně. Jednoduše se mu mezi jednadvacítku vyvolených nevešli, ačkoliv by měli místo jisté. „Ale v žádném případě to neznamená, že nebudeme chtít v Emirátech vyhrát. Výsledky jsou moc důležité pro sebedůvěru,“ uklidnil Bílek.

***

Nominace

Kdo pojede na turnaj

do SAE

Brankáři: Drobný (1/0), Grigar

(1/0).

Obránci: Hubník (5/1), Kušnír

(0/0), Limberský (1/0), Rozehnal

(58/1), Sivok (10/0), Šimůnek

(2/0).

Záložníci: Fillo (1/0), Lička (0/0),

Matějovský (13/1), Plašil (52/4),

Pudil (8/2), Šírl (8/0), Švec (0/0).

Útočníci: Blažek (0/0), Hloušek

(1/0), Necid (10/5), Papadopulos

(3/0), Svěrkoš (10/2).

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...