Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bilion pro světovou ekonomiku

Česko

Summit G20: dvacet nejvyspělejších zemí světa vrhne další peníze do boje proti globální krizi

LONDÝN/PRAHA Představitelé dvaceti nejvyspělejších zemí světa se včera v Londýně shodli na největší přestavbě finančního sektoru od druhé světové války. Zároveň během summitu G20 rozhodli, že světovou ekonomiku podpoří dalším bilionem dolarů, tedy zhruba 20 biliony korun.

„Finanční sektor vykazoval závažné nedostatky. Ty byly shledány i v oblasti regulace,“ zdůvodnil změny po skončení summitu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten označil dohodnuté posílení regulace a dozoru nad finančními aktivitami za největší reformu finančního sektoru od roku 1945.

„Je třeba přebudovat globální finanční systém tak, aby nesloužil jen nějaké úzké skupince lidí,“ doplnil Sarkozyho britský premiér Gordon Brown.

V rámci kvalitnější regulace se dvacítka zemí dohodla na zavedení kontroly nad dosud prakticky neregulovanými institucemi, jako jsou hedgeové fondy. Posílit by se měla i kontrola odměňování bankovních manažerů – vysoce riziková rozhodnutí by měla být penalizována. Přísnější regulace by se měla dotknout i ratingových agentur, u kterých je potřeba posílit nezávislost a transparentnost.

Cílem posilování regulace je obnova důvěry v globální finanční systém. Přísnější kontrola by měla zároveň i zabránit tomu, aby se současná hluboká krize ještě někdy opakovala. K obnově důvěry by mělo přispět i nákladné vyčištění finančních ústavů od takzvaných toxických aktiv, na kterém se účastníci také shodli.

Výsledky summitu ocenil včera večer v Londýně i americký prezident Barack Obama. Podle něj byla „historická schůzka obratem na cestě k ekonomickému oživení“. „Dohodli jsme se po několika týdnech vyjednávání na krocích, které mají zabránit tomu, aby se taková krize opakovala,“ prohlásil Obama. „Výsledky summitu vytvoří prostředí, v němž se bude světová ekonomika pohybovat v následujících letech,“ uvedl český premiér Mirek Topolánek, který byl na schůzce jako představitel předsednické země EU.

Delegáti dvaceti nejvyspělejších zemí se zároveň shodli na poskytnutí historicky největší podpory globální ekonomice. Na zmírnění ekonomické krize země vydají celkem bilion dolarů. Ten by měl připadnout Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) nebo organizacím sdruženým ve Světové bance.

„Lidé přicházejí o zaměstnání, přicházejí o střechu nad hlavou a my to musíme změnit,“ řekl po skončení summitu Brown. Kapitál MMF se zvýší o 500 miliard dolarů. Bude tak mít k dispozici trojnásobek dosavadního objemu. Dalších zhruba 250 miliard dolarů je určeno na rozšíření programu zvláštních práv čerpání v rámci MMF a zbývajících 250 miliard dolarů půjde na podporu obchodu.

Na tuto částku přispěje Evropská unie celkem 100 miliardami. Stejnou sumu přidá i Japonsko, Čína dodá 40 miliard.

***

„Je třeba přebudovat globální finanční systém tak, aby nesloužil jen nějaké úzké skupince lidí.“

Autor: