Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Druhý saxofon do sbírky. Clinton si z Čech odváží další hudební nástroj

Předání saxofonu české výroby bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi (11. března 2024) foto: Amati Kraslice

Přesně před třiceti lety zahrál Bill Clinton v klubu Reduta na saxofon, který mu věnoval Václav Havel. Nyní už má bývalý americký prezident saxofony české výroby dva. Na Velvyslanectví USA v Praze totiž v pondělí obdržel saxofon české značky Amati, která hudební nástroje vyrábí už od 17. století.
  14:17

V Praze se v pondělí opakovala historie. Clinton obdržel darem druhý saxofon české výroby od téže značky jako před třiceti lety. Osobně mu ho předal předseda představenstva Amati Kraslice Roman Staněk.

„Jsem nadšený, že pan prezident Clinton bude mít ve své sbírce již druhý saxofon vyrobený v Kraslicích a jsme vděční, že jsme si takto mohli připomenout legendární večer, kdy před třiceti lety pan prezident Clinton v klubu Reduta na saxofon také naší výroby zahrál,“ řekl Staněk.

Dodal, že si nesmírně váží celoživotní práce Billa Clintona a obdivuje, jak se zasloužil o to, aby svět byl lepším a bezpečnějším místem.

Tento rok sice Clinton na saxofon nezahrál, do pražské Reduty ale zamířil. „Přijel jsem tehdy k vám a setkal se s prezidentem Havlem a měl jsem z toho dobrý pocit. Pamatuji si na všechno, na každou jednotlivou drobnost,“ řekl dojatě Clinton, když v neděli po třiceti letech navštívil jazzovou Redutu.

Na saxofon místo něj letos zahrála hudebnice Kateřina Janečková, která kromě dvou dalších skladeb vybrala i tu, kterou v roce 1994 zreprodukoval právě Clinton. „Tento zážitek mi dochází až s postupem času. Je to obrovská čest a nikdy na to nezapomenu,“ řekla Janečková v rozhovoru pro iDNES.cz.

Autor: