Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Bio Illusion oznámilo krach

Česko

  9:31
PRAHA - Oblíbené kino na Vinohradech nevydělává kvůli malé návštěvnosti. I přes snahu provozovatele financování kina Praha 2 nepodpoří. Kvůli ztrátovému provozu proto kino na konci ledna zavírá.

Slavná historie. Mezi osobnostmi, které kino navštívily, nechyběl ani Miloš Forman. foto: Hynek GlosLidové noviny

Kdysi největší a hojně navštěvovaný biograf na Vinohradské třídě, Bio Illusion, na konci ledna definitivně zavře. Důvodem je dlouhotrvající ztrátový provoz a dluhy současného provozovatele Miloslava Šmídmajera. „V současnosti má kvůli tomu dluh 2,4 milionu korun,“ upřesnil vedoucí odboru kultury Prahy 2 Martin Bradáček. „Snažil jsem se kino udržet, ale bez podpory Prahy 2 to není možné. Vloni jsme nevydělali ani na výplaty,“ potvrdil Šmídmajer. S kinem, které v minulosti hostilo řadu osobností, včetně oscarového režiséra Miloše Formana, se loučí jen nerad.

 Kvůli problémům se Šmídmajer před koncem minulého roku obrátil na městskou část se žádostí o spolufinancování. Radnice však na jeho návrh nepřistoupila. „Nabídl nám spolupráci formou jakéhosi sdružení. V případě, že by kino vydělávalo, dělila by se s ním Praha 2 na půl, v opačném případě bychom ztráty zaplatili my,“ popsal starosta Prahy 2 Michal Basch. Podle něj navíc Šmídmajer nedoložil souhlas majitelů objektu, bratří Maceškových. Právě oni v roce 2000 zrestituovali Maceškův palác a s ohledem na přání jejich dědečka, který objekt postavil, chtěli kino v budově zachovat. „To si přála i Praha 2. V té době nefungovalo kino Mat a kino Květen už bylo zavřené,“ vysvětlil starosta.

Diváky odlákala multikina
„Návštěvnost představení za minulý rok klesla asi na 17 000 diváků ročně, předchozí roky na filmy chodilo i přes 30 tisíc lidí,“ uvedl Šmídmajer. Na snížení návštěvnosti mělo podle něj vliv několik věcí. „Mladí lidé chodí raději do multiplexů než do klasických biografů. Když jsme začínali, nebyl palác Flora, kam se lidi naučili chodit, nebyl ani Světozor,“ poznamenal provozovatel.

Lidé do Bia Illusion chodili hlavně na české filmy a „artové“ hity, kterých loni moc nebylo. „Mnozí lidé si stále častěji filmy vypalují nebo stahují z internetu, do kina potom nechodí,“ dodal. Promítání v tradičním kině bylo obnoveno po dvou letech v roce 2002. „Do začátku jsme jej podpořili půlmilionem, poté třemi sty tisíci a nakonec 130 tisíci. Pak už mohl žádat jen o granty, což využil,“ upřesnil starosta. 

Program kina se mu vždy velmi líbil, chybu proto vidí hlavně v podnikatelském umu provozovatele. „Majitelé již hledají nového provozovatele. Radnici zatím oslovil jeden zájemce, chtěl by do sálu přesunout své divadlo v kombinaci s kinem,“ dodal Basch.

Autoři:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...