Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kampaň ČSSD připomíná propagandu Třetí říše, tvrdí církve

Česko

  12:06aktualizováno  15:31
PRAHA - Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví (ERC) a Federace židovských obcí ve čtvrtek ostře zkritizovaly ČSSD za její kampaň proti chystaným církevním restitucím. Podle nich je způsob, jakým dnes sociální demokracie vede předvolební boj, "nekultivovanou a nekulturní cestou ohrožující samotnou podstatu demokracie".

Biskupové, ekumena a židovské obce se ohradili proti kampani ČSSD. foto: www.cssd.cz

Uvedly to ve společném prohlášení. ČSSD plán na navracení majetku církvím v parlamentu nepodporuje.

Atmosféra neopodstatněné závisti
"Způsob nevěcného vedení argumentace a demagogická útočná kampaň České strany sociálně demokratické, vedená mimo jiné i pomocí billboardů, vytvářejí ve společnosti atmosféru neopodstatněné závisti a nenávisti nejen vůči církvím a náboženským společnostem, ale i vůči občanům jako takovým," uvedly.

ČTĚTE TAKÉ

V prohlášení stojí, že předvolební propaganda sociální demokracie útočí slovníkem obou někdejších totalit. "Pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty ´třetí říše´, na rudo přetřenými gottwaldovskými ideology," uvedli šéf ČBK Dominik Duka, předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček a předseda ERC Joel Ruml.

Ostré nápisy na billboardech
Jejich ostrou reakci vyvolal například billboard, na němž je nápis ODS a TOP 09 chtějí darovat církvím 134 miliard u obrázku modré ruky dávající vak druhé ruce, zřejmě duchovního. Na jiném stojí, že TOP 09 a ODS chtějí vytáhnout z kapes důchodců 48 miliard, nápis dokresluje obrázek modré ruky, která bere tašku z jiné.

Církevní restituce

Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku, zabaveného komunistickým režimem. Norma také počítá s postupným ukončením placení církví ze státního rozpočtu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let. Návrh kritizují některé občanské iniciativy, není mu podle průzkumů nakloněna ani veřejnost.

Duka, Daníček a Ruml uvedli, že prohlášení se netýká tisíců poctivých členů ČSSD, těch, kdo byli vězněni a týráni spolu s věřícími v nacistických koncentračních táborech i v komunistických lágrech.

Kampaň ČSSD proti církevním restitucím kritizoval i místopředseda Senátu a prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka. Je podle něj varující, jak ČSSD a další populisticky zneužívají téma vrácení majetku, který byl "ukraden komunisty po roce 1948". "Trochu se obávám, že levice dnes něco nevrátí a v budoucnu si zase něco znárodní. Buďme pozorní," uvedl Přemysl Sobotka v prohlášení na webu ODS.

"Znovu uvádíme, že jde o navrácení části zkonfiskovaného majetku, aby skončila závislost církví a náboženských společností na státním rozpočtu a mohlo započít hospodaření na vlastní odpovědnost. Tento záměr podporuje značná část společnosti, protože pro mnohé, stejně jako i pro Ústavní soud jde o normu podobnou jiným, přijatým pro ostatní kategorie odškodňovaných," píše se v prohlášení. Návrh sociální demokracie na zřízení fondu církevního majetku pak nazývá čirým pokrytectvím.

Majetky jsou darovány, nikoliv vráceny
"Církev nemůže určovat morální názor, 80 procent lidí s restitucemi nesouhlasí," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD. Podle něj se nejedná o restituce, protože v zákoně je napsáno, že majetky jsou darovány a nikoliv vráceny.

Zaorálek: Duka by si měl nastudovat historickou literaturu

Kardinál Dominik Duka by si měl podle místopředsedy sociální demokracie Lubomíra Zaorálka nastudovat literaturu o druhé světové válce, aby příště nepronášel nepřijatelné výroky. V reakci na prohlášení církevních představitelů uvedl, že zatímco role katolické církve v době války není vyjasněná, řada sociálních demokratů za svoje postoje v době nacistické okupace položila život.

Podle Zaorálka plakát pouze odkazuje na to, co se má odehrát po přijetí zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi.

"Každá kampaň má budit emoce, mně připadá agresivní spíše způsob, kterým se církve dožadují majetku. Kampaň stupňuje především církev svou hysterickou reakcí," dodal Tejc.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...