Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bitevní piloti mohou opět cvičit střelbu i v noci

Česko

PŘEROV Přerovští piloti bitevních vrtulníků si po šestnácti letech znovu mohou vyzkoušet noční střelbu. Umožnila jim to dobudovaná střelnice ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku.

Střelby mají piloti naplánovány i v následujících měsících, poté se budou stěhovat do Náměště nad Oslavou. „Jednotky pochopitelně nebojují jen ve dne, ale i v noci. Důležité je mít proto i návyky pro střelbu v noci. A ty návyky v podstatě nebyly, neboť nebylo kde střílet. Po rozdělení republiky jsme přišli o jedinou funkční leteckou střelnici v Malackách,“ uvedl mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Například sám velitel takzvané Tygří letky Ivan Pospíchal, který je nejzkušenějším pilotem bitevních vrtulníků v armádě, střílel za tmy naposledy v roce 1991. Podle Kouřila je zvláštností střelby v noci zejména složitější orientace v terénu, nalezení a identifikace cílů v prostoru střelnice. Výhodou je potom stabilnější počasí a také výška, ze které se střílí, což je zhruba 150 metrů. Proto jsou střelby v noci většinou přesnější než ve dne.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: