Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bitka mezi školáky v Chotěboři skončila pobodáním

Škola (ilustrační foto).

Škola (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

CHOTĚBOŘ - Bitka mezi romskými a ostatními žáky v základní škole v Chotěboři na Havlíčkobrodsku skončila pořezáním a pobodáním jak útočníka, tak i napadeného. Dva účastníky potyčky ve věku 13 a 14 let museli ošetřovat lékaři v nemocnici.
  16:25

Během měsíce je to už druhý podobný incident mezi romskými a ostatními žáky. Oba případy podle serveru tn.cz vyšetřují policisté. Rvačce předcházela hádka, není úplně jasné kdo koho napadl. Podle jedné verze při ní vzal jeden ze žáků ostrý předmět a začal jím bodat romského spolužáka. Sám se přitom ale pořezal na ruce. "Ten případ se trošku rasisticky zabarvil," připustila u incidentu žáků sedmé a osmé třídy ředitelka školy Zdenka Königsmarková.

Jeden ze žáků stále nechodí do školy. "Dítě bylo ošetřeno s pohmožděninami na těle a bodnořeznou ránou na ruce," popsala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Potyčky ve škole na denním pořádku
Ve škole je to během měsíce nejméně druhý případ, kdy se napadali žáci s odlišnou barvou pleti. Podle některých informací jsou tam drobnější potyčky na denním pořádku. Instituci navštěvují stovky dětí, zhruba 15 jich je romského původu. V polovině ledna jedna z romských žákyň šikanovala spolužačky. Ze školy byla ve středu vyloučena a její matka na to reagovala vulgárními nadávkami na adresu vedení školy.

Policisté se situací ve škole začali zabývat už na přelomu roku, kdy se na ni obrátili někteří rodiče. Někteří žáci podle policejní mluvčí nutili během přestávek ostatní děti k vydání školních pomůcek, peněz nebo mobilů, vyhrožovali přitom údery pěstí, pohlavky či zbitím. "Jindy za užití násilí nutili ostatní ke konání různých úsluh, jako je donášení předmětů, vyřizování vzkazů a podobně," dodala mluvčí.

Autor: