Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Bitka o pyšelský dětský domov utichá

Česko

PRAHA Část pyšelských dětí by měla bydlet v opravené budově a část v nově postavených domcích, řekl po včerejší debatě s odborníky středočeský radní pro školství Milan Němec (ČSSD).

Toto řešení navrhne přibližně za měsíc krajské radě, až bude znát ekonomickou náročnost celého projektu. O tom, kam umístit děti, včera v budově krajského úřadu celé dopoledne diskutovaly dvě desítky odborníků.

„Jsem rád, že jsme vůbec našli shodu, protože to ze začátku vypadalo, že jsou tady dva póly. Jeden, který se úzkostlivě drží stávající budovy a nechce připustit separátní bydlení, a druhý, který prosazuje separátní bydlení a integraci,“ řekl novinářům Němec.

Radní se původně vyslovil pro výstavbu nových domků a současnou budovu chtěl přenechat jiné organizaci, například Svazu invalidů. Během debaty ale dospěl ke kompromisnímu řešení. „To znamená opravit původní budovu za smysluplně vydané peníze, aby tam děti zatím mohly být, a usilovat o to, aby v areálu nebo jeho blízkosti vyrostly byty nebo domy rodinného typu,“ nastínil. V opravené budově by podle něho mohly bydlet menší děti, v pokročilejším věku by se pak stěhovaly do nově postavených domků.

Ředitelka pyšelského domova Hana Juřenová na úvod debaty představila čtyři možné varianty řešení: buď rekonstrukci stávající nevyhovující budovy, rekonstrukci obohacenou o novou výstavbu v areálu, výstavbu nového domova, nebo výstavbu několika menších domků. O těchto alternativách odborníci i další lidé obeznámení s problémem diskutovali.

Hejtmanství v čele s Davidem Rathem původně prosazovalo stěhování dětí z Pyšel do Chocerad. Vůči tomuto záměru se zvedla vlna kritiky. Odpůrci namítali, že stěhování může pro děti znamenat trauma. Vedení kraje nakonec rozhodlo, že nebude děti přemisťovat a bude hledat jinou variantu.

Autor: