Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Björgenová se dere historií vzhůru

Česko

Již počtvrté si včera Marit Björgenová poslechla v Oslu norskou hymnu. Dovedla totiž na světovém šampionátu domácí štafetu k titulu. Pokud se jí stejný kousek podaří i při sobotní třicítce, vyrovná rekord Rusky Vjalbeové. Ta si z Trondheimu v roce 1997 odvezla pět zlatých.

OSLO/PRAHA Právě třicetiletou svalnatou Norku, dirigující zbytek světa s úctyhodným přehledem a samozřejmostí, s Jelenou Vjalbeovou mnohé spojuje.

Nikdy se však při závodech nepotkaly. Zatímco 164 centimetrů měřící Ruska skončila kariéru v roce 1998, rovněž nepříliš vytáhlá Norka (168 cm) do vln Světového poháru vplula o rok později.

Medailovým statistikám ze světových šampionátů vévodí již drahnou řádku let stále Vjalbeová se ziskem deseti zlatých. V Oslu se ale na druhou příčku v historických tabulkách protáhla právě Björgenová; posbírala už dohromady osm titulů a odsunula za sebe i Dählieho.

Vjalbeová kralovala v závodech Světového poháru pětačtyřicetkrát, Björgenové ke zmíněnému počinu chybí už jen jediná výhra.

Obě dvě velikánky měl možnost poznat zblízka i trenér Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf.

„Vjalbeovou s Björgenovou nelze srovnávat, protože závodily v jiné éře, absolutně diametrálně rozdílných podmínkách, čase a prostoru,“ povídal. Nicméně, k Vjalbeové poznámku připojil: „Lyžovala v éře komunistického sportu, centrálně řízeného petrodolary. Těchhle pár slov snad jako komentář stačí, ne?“

Ano, stačí, Frühauf si moc dobře pamatuje, že se Vjalbeové oslnivé výsledky přičítaly i dopingu. Ostatně právě v Trondheimu nachytali dopingoví komisaři kolegyni Vjalbeové Jegorovovou. A Vjalbeová poté teatrálně proti ní vystoupila: „Tým není zodpovědný za jedince,“ prohlásila. Málokdo ale jejím slovům uvěřil, protože v ruském sportu bylo v té době vše direktivně řízené.

Ostatně o náhledu Vjalbeové na doping svědčí i její vyjádření k loňskému případu běžce Pankratova, jemuž celníci objevili ampule actoveginu pro nitrožilní podávání látek. „K ničemu nedošlo, já Pankratova nedám,“ hromovala Vjalbeová ve funkci předsedkyně ruského svazu.

U Björgenové Frühauf oceňuje hlavně její píli, preciznost a dobrou hlavu. „V tomhle je podobný typ jako Kateřina,“ pronesl s lehkým nádechem nostalgie.

„Vždyť z časů, kdy jezdila Káča, zůstaly ve stopě prakticky už jen právě Marit, Kowalczyková a Saarinenová.“ Také Björgenová ale v poslední době čelí narážkám na jisté zvýhodnění. Trpí astmatem a může tudíž používat jinak zakázanou látku salbutamol. Ostatně právě od doby, kdy přípravek začala užívat, se stala prakticky neporazitelnou. „Samozřejmě že jí to pomáhá, ale má na to papír,“ dodal Frühauf,

Těžce zmíněný fakt nesla zejména ve Vancouveru Polka Kowalczyková. „Marit si sem přijela začichat a pak běhat. Asi řeknu doktorovi, aby mi taky našel astma,“ pravila.

***

Nejlepší lyžařky

historie

Marit Björgenová (Norsko)

individuální medaile na MS

6 zlatých, 1 stříbrná, 1 bronzová

nejpozoruhodnější počin

Zatím 4 zlaté na letošním

MS v Oslu

3 zlaté z olympiády

ve Vancouveru (2010)

Jelena Vjalbeová (Rusko)

individuální medaile na MS

10 zlatých, 2 stříbrné

nejpozoruhodnější počin

5 zlatých na MS v Trondheimu (1997)

Marit si sem přijela začichat a pak běhat. Asi řeknu svému doktorovi, aby mi taky našel astma.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!