Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Evropští žalobci v Česku tolerují úniky do médií, vadí Blažkovi. Poslal stížnost

Jednání Poslanecké sněmovny. Na snímku ministr spravedlnosti Pavel Blažek. (29. července 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ostře zkritizoval evropské žalobce působící v ČR. Podle něj opakovaně tolerují zveřejňování policejních materiálů z případů, které dozorují, v médiích. Na síti X uvedl, že pošle stížnost evropské centrále (EPPO).
  16:31

Blažek připojil odkaz na text serveru Seznam Zprávy, který přinesl informace z policejních odposlechů v kauze korupce v krajských nemocnicích. Vyjádření EPPO, serveru a Nejvyššího státního zastupitelství ČTK zjišťuje.

„Tzv. evropští prokurátoři nepůsobí v ČR proto, aby opakovaně tolerovali nezákonné zveřejňování policejních materiálů z jimi dozorovaných případů – vždy stejnou redakcí. Nemám jinou možnost než poslat stížnost na evropskou centrálu, nejsou totiž v české jurisdikci,“ napsal Blažek.

„Ale pokud nedojde k nápravě, bude legitimní zabývat se otázkou, zda jejich práci nezvládne lépe naše soustava státního zastupitelství, jejíž předností je i to, že je pod zákonnou veřejnou kontrolou,“ doplnil.

Úřad evropského veřejného žalobce vyšetřuje od června 2021 ve 22 zúčastněných členských státech trestné činy poškozující finanční zájmy Evropské unie. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jej nedávno označil za svým způsobem nejpokročilejší formu spolupráce členských států EU v trestních věcech.

Centrála EPPO sídlí v Lucemburku, na vnitrostátní úrovni působí evropští pověření žalobci – v Česku tedy čeští státní zástupci, kteří se specializují na případy zneužívání unijních prostředků a odpovídají za vedení vyšetřování a trestního stíhání. Postupují při tom zcela nezávisle na vnitrostátních orgánech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!