Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Blud zvaný horoskop

Česko

Přestože platnost horoskopů nebyla potvrzena žádným vědeckým výzkumem, i jinak inteligentní lidé často věří, že jejich povahu a osud určují hvězdy. Přitom to není nic než pověra.

Píše se rok 1979 a v prestižním pařížském deníku vychází velkorysá nabídka. Zájemci mají možnost poslat do redakce své jméno a datum narození a na oplátku obdrží svůj podrobný horoskop. Vše zdarma, pouze s podmínkou, že ohodnotí jeho přesnost. Po rozeslání horoskopů zaplavují redakci dopisy čtenářů s nadšenými reakcemi. Celých 94 % lidí uvedlo, že je horoskop vystihuje velmi přesně. Když se respondenti dožadují jména geniálního astrologa, přichází šok. Redakce deníku se omlouvá a vysvětluje, že se stali účastníky experimentu: všem byl rozeslán stejný horoskop vypracovaný kdysi dávno pro nechvalně známého masového vraha Dr. Petiota (že se milý doktor stane mordýřem, astrolog z hvězd nevyčetl).

Hvězdy a my O astrologii bylo popsáno daleko více papíru, než si zaslouží. Je kuriózní, že tato dosti podivná zábava, která měla spolu s alchymií a dalšími pseudovědami zemřít už v 17. století, stále žije a vzkvétá, a i celkem inteligentní lidé jsou schopni s vážnou tváří říct: „Já teda nevím, ale na mě to celkem sedí.“

Podle všeho byla astrologie v původní podobě pomocníkem starých Sumeřanů, kteří pomocí pozorování hvězd rozlišovali roční období. Z vysledovaných souvislostí mezi pohybem hvězd s událostmi na Zemi se ve starém Řecku zrodila astrologie horoskopická, která hlásala, že vliv hvězd je možné vysledovat v osudu každého člověka. Čemuž věříme z neznámých důvodů dodnes.

Snad každý z nás ví, v kterém měsíčním znamení se narodil. Dvanáct znamení zvěrokruhu má podle astrologů působit jako dvanáct umocňovačů působení planet, které do nich v okamžik našeho narození zrovna doputovaly. Astrologický horoskop, který si za pár stovek můžete objednat u mnoha vážených odborníků, je v podstatě mapa nebe v okamžiku vašeho narození. Zahrnuje dvanáct znamení zvěrokruhu, osm planet, Slunce a Měsíc. Vliv tohoto jedinečného postavení se má údajně odrazit ve vývoji vaší osobnosti, talentech a schopnostech.

Jak nebo proč se tak děje, se nedozvíte: vliv byl prý určen staletími pozorování a zkušeností předávanou mezi generacemi mudrců. Když začneme pátrat po tom, kdo vlastně byli ti mudrcové, dostaneme se do slepé uličky. Většinou budou astrologové „mlžit“ povídáním o starých Sumeřanech, Chaldejcích, Egypťanech a dalších civilizacích, na které se podobné legrace většinou svádějí.

Jenže ani pokud by staří hvězdopravci dovedli pozorovat oblohu tak přesně, jak by asi bylo pro předpovědi potřeba (což nedovedli), nebylo by to nic platné. Konstelace hvězd a planet se totiž neustále mění. I kdybychom tedy nakrásně dovedli říct: „V tuto chvíli vypadá nebe tak a tak, takže kdo se teď narodil, bude takový a takový,“ o pár vteřin později by konstelace byla o trochu jiná. A o rok později ve stejné datum, ve stejném znamení, dekanu, dómu a kdo ví v čem ještě, zase jiná. Podle astronomických výpočtů se totiž stejná konfigurace hvězd opakuje jednou za (pozor, tohle je hodně velké číslo) deset tisíc trilionů let.

To, že vlastnosti lidí byly určeny na základě zkušenosti a pozorování planet, je tedy bohapustý nesmysl. Víra v opak je v nás však zakořeněna tak hluboce, že čas od času probíhají na toto téma seriózní výzkumy. Například v roce 1971 proběhla velká studie v Centru pro výzkum veřejného mínění při Univerzitě v americkém Berkeley. Zúčastnilo se jí přes tisíc respondentů, kteří poskytli údaje o svém datu narození, vlastnostech, politických názorech, inteligenci, hudebním a uměleckém nadání, kreativitě, náboženském vyznání, povolání či schopnosti získávat přátele. Vědci potom zkoumali, jestli najdou jakýkoli náznak vztahu mezi vlastnostmi, slunečními znameními a horoskopy. Nenašli nic.

Jakmile se začnete zabývat očividnými rozpory, které se k astrologii pojí, nebudete vědět, kde přestat. Tak například – jaký okamžik je brán jako moment narození? Je to první nádech? První pláč? Moment, kdy nás porodník plácnul po zadku? Anebo – není zastáncům hvězdopravectví divné, že vlivem náklonu zemské osy se souhvězdí na obloze ročně posunují o celých dvacet minut a staré mapy jsou dnes již o několik měsíců mimo? Anebo – není podezřelé, že současní astrologové pracují s moderním obrazem vesmíru plným mlhovin, galaxií a černých děr, zatímco jejich moudří předchůdci znali pouze šest planet a věřili, že krouží kolem Země?

Nejdražší horoskop Tak jako mnoho dalších esoterických pseudodisciplín i astrologii podrobil ultimátnímu testu známý bořitel mýtů doktor James Randi. V roce 1989 nabídl přizvanému astrologovi v přímém televizním přenosu odměnu 100 000 dolarů za vyřešení jednoduchého úkolu: vypracovat dvanáct horoskopů podle osobních údajů dvanácti dobrovolníků a poté na základě rozhovorů s nimi přiřadit každý z horoskopů konkrétnímu jedinci. Astrolog se nestrefil ani jednou a peněžitá prémie čeká na svého výherce dodnes.

Až příště půjdete ke svému astrologovi, rozhodně mu o nabídce pana Randiho řekněte, třeba si rád přivydělá.

***

Vědci zkoumali, jestli najdou nějaký vztah mezi lidskými vlastnostmi a horoskopem. Nenašli nic.

Autor: