Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ochrana nenarozeného dítěte už od ejakulace. Rozdávaly se Bludné balvany, „vyhrál“ i Karel Janeček

Karel Janeček dostal Bludný balvan kvůli odporu vůči proticovidovým opatřením foto:  Petr Topič, MAFRA

V pátek rozdal Český klub skeptiků Sisyfos tradiční anticenu Bludný balvan. Obě zlaté ceny vědci udělili za dezinformace spojené s pandemií. V kategorii jednotlivců „vyhrál“ Karel Janeček, v družstvech cenu dostal spolek Zdravé fórum. Ocenění získali i odpůrci potratů Hnutí pro život.
  9:31

Janeček, který dostal zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců, na své názory ohledně covidu-19 veřejně upozornil především loni v proslovu na udílení hudebních cen Český slavík, za jejichž obnovením stojí.

Kritizoval protiepidemická opatření vlády nebo plošné očkování dětí proti covidu-19. „Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil tehdy mimo jiné.

„Varuje (Janeček) před novou vakcínou a děsí se dlouhodobých rizik, ale dlouhodobá rizika po prodělání nemoci ho vůbec nevzrušují, přestože už jenom z příznaků nemoci je zřejmé, že napadá řadu důležitých orgánů, od dýchacího aparátu, přes imunitu, po nervový systém,“ sdělil v pátek klub Sisyfos na svém webu.

V kategorii „družstev“ dostal zlatý Bludný balvan spolek Zdravé fórum, který podle klubu šířil dezinformace a konspirační teorie. Tato organizace třeba podpořila ředitele waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, který byl radnicí odvolán, protože odmítal na škole dodržovat povinné testování dětí na covid-19.

„Strategie Zdravého fóra vychází z předem daných jistot – covid-19 není až na specifické výjimky vážné onemocnění, proto je nejlépe ho prodělat, očkování má jen omezenou účinnost a četná rizika a protiepidemická opatření jsou přinejlepším zbytečná,“ uvedl klub Sisyfos.

Anticena pro ezoteriky, ale i odpůrce potratů

Český klub skeptiků Sisyfos udělil v každé kategorii také stříbrné a bronzové balvany. Stříbrnou anticenu za jednotlivce dostal vystudovaný strojař Radim Grebeníček za vytvoření modelu „uzdravování skrz myšlenkou indukovanou změnu genové exprese“.

Grebeníček podle klubu mimo jiné nabízí semináře, kde například učí, jak údajně bylinkami a přírodními látkami léčit rakovinu prsu nebo Downův syndrom. Za skupiny získalo stříbro protipotratové uskupení Hnutí pro život ČR, podle klubu třeba za „posunutí ochrany nenarozeného dítěte až do okamžiku ejakulace“. Hnutí veřejně kritizovalo posílání potratových pilulek ukrajinským ženám znásilněným ruskými vojáky.

Bronzový Bludný balvan pro jednotlivce dostala pedagožka Marie Macková ze soukromé Vysoké školy PRIGO v Havířově. „Naše laureátka zažívá opakovaně klinickou smrt a mluví o ní, což není nic proti ničemu. Problém tkví v tom, že svými osobními zkušenostmi opředenými magií, numerologií, astrologií, rituály, vlastními modely experimentuje a obohacuje své studenty během výuky a své klienty, kterým nabízí placené služby,“ uvedl klub Sisyfos.

Bronz pro družstva dostal kolektiv autorů knihy Achillovy paty evoluce v čele s překladatelem a autorem české předmluvy Liborem Votočkem. Kniha se snaží zpochybnit vědecké poznatky o evoluci.

Český klub skeptiků Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v roce 1976 v USA jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti z iniciativy desítek vědců a filozofů včetně několika nositelů Nobelových cen. Tuzemský klub se ustavil v roce 1995.

Autoři: ,