Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Boeing navrhl nový štít pro NATO

Česko

HUNTSVILLE Americký výrobce letecké techniky Boeing představil návrh na vybudování mobilního protiraketového štítu, který by dle potřeby byl letecky přemísťován na konkrétní základny NATO.

Zařízení by mohlo pozměnit dosavadní plány na systém protiraketové obrany, o kterém Spojené státy uvažují v Česku a Polsku.

Jak informovala agentura Reuters, štít by mezi základnami NATO přepravovaly nákladní letouny Boeing C-17. Podle plánů by protiraketové zařízení mohlo být použito do 24 hodin na kterémkoli z vytyčených míst. Po příletu na základnu by bylo rychle vztyčeno na zhruba dvacetimetrovém vlečném přívěsu. Systém by poskytl ochranu Spojeným státům a evropským zemím, uvedl Boeing.

Mobilní protiraketový štít podle Reuters souvisí se snahou americké vlády zmírnit obavy Ruska, že systém zamýšlený v Česku a Polsku je namířený proti němu. Podle plánů administrativy bývalého prezidenta USA George Bushe měla v rámci protiraketového štítu vyrůst v Polsku základna s raketami a v Česku radar.

Severoatlantická aliance nyní pracuje na plánech vlastní protiraketové architektury. Zvažované varianty počítají s plánovaným americkým radarem v ČR a protiraketami v Polsku. K tomuto systému, který by však nepokryl celou Evropu, by se pak měly přidávat další doplňkové systémy, o nichž se nyní diskutuje. Podle zdroje ČTK z aliance by k těmto variantám mohl být přidán i plán Boeingu. O tomto návrhu však ještě není známo příliš podrobností.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...