Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Bohové jsou schopní všeho

Česko

Po slavném debutu Roberta M. Pirsiga vyšla nyní v českém překladu i druhá kniha tohoto amerického autora.

Vypravěč románu Roberta M. Pirsiga na Lilinu otázku, o čem že píše, odpovídá: „Nejvíc asi o cestování. Někam jedu, něco tam vidím, pak o tom přemýšlím a nakonec o tom napíšu. Spousta lidí to takhle dělá.“ Je možné, že to tak spousta lidí dělá. Ale ne každý z těchto cest dokáže vytěžit to, co americký prozaik.

Zajímavým románem by ostatně mohl být i samotný život Roberta M. Pirsiga (1928). Již v devíti letech mělo jeho IQ hodnotu 170, díky čemuž ve škole přeskočil několik ročníků. Než ukončil studia biochemie, byl povolán do armády a zúčastnil se války v Koreji. Jeho zájem o východní filozofii následně vyústil v odchod do Indie.

Po návratu do Ameriky pracoval jako redaktor, novinář a vyučoval na univerzitách. Na začátku 60. let však přišly psychické problémy a Robert M. Pirsig strávil tři roky v psychiatrických léčebnách, kde se podrobil šokové terapii. V roce 1979 byl navíc před sanfranciským Zenovým centrem zabit jeho syn Chris. I on vystupuje v prvním Pirsigově románu Zen a umění údržby motocyklu - zkoumání hodnot z roku 1974, který autorovi přinesl velký úspěch, když se ho prodalo přes milion výtisků. Předtím si však Robert M. Pirsig musel prožít hotová muka - rukopis odmítlo sto jednadvacet nakladatelů.

Redford projevil zájem Sedmnáct let po svém debutu vydal Robert M. Pirsig druhý román s názvem Lila - zkoumání morálních zásad. Stejně jako v prvním románu i zde se mísí popis jedné cesty s filozofickými úvahami. Vypravěč jménem Faidros je autorovým alter egem. To lze rozeznat mimo jiné i proto, že v románu najdeme odkazy na Pirsigovu první prózu. Nechybí ani scéna, kdy Faidra při zastávce v New Yorku navštíví v hotelovém pokoji Robert Redford, který chce román zfilmovat. Pak ale vypravěči dochází úskalí tohoto podniku: „Tihle bohové jsou schopní všeho.“

Faidros je taktéž tím, komu se v hlavě uspořádávají rozsáhlé filozofické myšlenky. A je také spíše v pozici pozorovatele - hlavní postavou románu je, jak napovídá titul, žena jménem Lila. Ta jednou v noci nastoupí na Faidrovu loď plující po řece Hudson. Praktické starosti spojené s plutím na lodi a postava Lily tak doplňují Faidrovo přemítání (či naopak).

Koho by ale spojení „filozofický román“ hned odradilo, ten by měl vědět, že vypravěčovy sentence nejsou žádnou apartní kličkovanou, která nemá s lidským životem prakticky nic společného. O propojení intelektuálního se sociálním se ostatně Faidros snaží i ve svém konceptu Metafyziky Kvality.

Jen další „prozatím“ Ale co Lila? Žena, které se zabil první manžel, a nešťastnou náhodou zemřelo i jejich děcko. Pak vystřídala plno mužů. Jako by se od jisté chvíle nemohla nikde usadit. Teď jede na lodi s Faidrem, ale to je také jen další „prozatím“. Navíc se při zastávce v New Yorku začnou projevovat Liliny psychické problémy: „Otázka nezní: ,Proč jsou někteří lidé šílení?‘, ale ,Proč jsou někteří lidé duševně zdraví?‘“

V té chvíli Lila „prohrává“ více, než se zprvu zdá... Faidros možná není tím nejzábavnějším společníkem, ale je velmi empatický. A právě proto se snaží Lilu na lodi udržet - ví, že jen tak může uniknout tomu, že bude zavřena na jakési psychiatrické klinice. Faidros ale nikoho k ničemu nehodlá dlouze přemlouvat, ani by to neuměl.

Hutný text románu Roberta M. Pirsiga sice vyžaduje nemálo času a nejvyšší soustředěnost. Odměnou je ale zážitek, jehož intenzita vychází především z otevřenosti - jak Faidrova myšlení, tak jeho říčního příběhu. Otevřenosti osvobozující, ale i děsivé.

HODNOCENÍ LN **** Robert M. Pirsig: Lila - zkoumání morálních zásad

Přeložil Martin Svoboda Volvox Globator, Praha 2007, 402 stran

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...