Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zemřel vrah Kočky mladšího. Bohumíru Ďuričkovi se zřejmě stal osudným infarkt

Šťastný Bohumír Ďuričko opouští karvinskou věznici. (30. října 2017) foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zemřel bývalý podnikatel Bohumír Ďuričko. Bylo mu 70 let. Nechvalně známým se stal v roce 2008, kdy v restauraci během potyčky zastřelil Václava Kočku mladšího, syna provozovatele Matějské pouti na holešovickém Výstavišti. Ve vězení si odseděl osm let. Podle informací webu PrahaIN.cz, který se odkazuje na zdroje z Ďuričkova okolí, zemřel v zahraničí patrně na infarkt.
  14:11

Podle serveru PrahaIN.cz pohřeb proběhl ve čtvrtek v Praze.

Na informační desce stálo jméno Benedikt Reinhold Diera, které si Ďuričko zvolil po podmínečném propuštění v roce 2018. Pracoval jako řidič.

Někdejší podnikatel zavraždil Václava Kočku mladšího 9. října 2008. Incident se odehrál v restauraci Monarch na Starém Městě v Praze. Tehdy tam měl autogramiádu ke své nové knize „Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata“ tehdejší čelní představitel ČSSD Jiří Paroubek. Ďuričko se dostal do sporu s Václavem Kočkou mladším, vytáhl legálně drženou pistoli a Kočku třemi ranami zastřelil.

Impulzivní vraždu ospravedlňoval Ďuričko u soudu sebeobranou. V dubnu 2009 ho Městský soud v Praze poslal na 12,5 roku do vězení. Na konci října 2017 však byl nakonec po osmi letech podmínečně propuštěn. Pobyt na svobodě mu pro něj ale skýtal četná omezení. Například nesměl překročit po dobu sedmi let trestní zákoník, pít alkohol či používat zbraň. Měl také zakázány jakékoliv pokusy o kontaktování rodiny Kočkových.

V roce 2018 však uspěl u Okresního soudu v Karviné s žádostí o částečné uvolnění těchto restrikcí. Konkrétně zákaz vycházení z domu od 22 hodin do 6 ho prý limitovalo ve shánění práce. Kvůli tomu ho podle jeho slov odmítli v pěti firmách.

„Žádosti odsouzeného je možné vyhovět, když řádně pracuje, plní si veškeré soudem uložené povinnosti. Uložené omezení zdržovat se v určitou noční dobu každý den v místě svého bydliště jej omezuje a limituje ve výkonu jeho práce,“ stojí v rozhodnutí, pod nímž je podepsaná soudkyně Alena Zajícová. Rozhodnutí je pravomocné.

Žaloval vlastní dceru, podle něj byla nevděčná

Naposledy na sebe v médiích upozornil soudním sporem se svou dcerou Nicole, narozenou v roce 1990. V červnu 2018 na ni podal žalobu pod novým jménem. Požadoval navrácení majetku v hodnotě zhruba deset milionů korun, který na ni během svého pobytu ve vězení přepsal. Nicole mu v té době psala do věznice dopisy, které začínaly oslovením „Milý tatínku“ a končily slovy „S láskou, Nicole“. Po jeho propuštění s ním Nicole ale přerušila kontakt. Podle soudkyně Zuzany Barochové to odůvodnila skutečností, že původně nevěděla, že se jednalo o úmyslný trestný čin, ale později zjistila opak.

„Mám pět dcer, nemám jen jednu. Denně teď přemýšlím o tom, proč jsem dal majetky, které jsem měl, jen té jedné. Uvědomil jsem si, že jsem k tomu byl přinucen. A to neustálými prosbami a hrozbami mé bývalé ženy Zuzany a dcery Nicole,“ uvedl u soudu v prosinci 2018.

Tvrdil tehdy také, že ho exmanželka Zuzana s dcerou přiměly k přepsání majetku ze tří důvodů. Měly podle něj strach, že zemře a bude následovat dlouhé dědické řízení s jeho zbývajícími čtyřmi dcerami. Obávaly se také toho, jaké odškodnění bude platit pozůstalým zavražděného Václava Kočky mladšího. Dále mu údajně slibovaly morální a emoční podporu.

28. ledna 2020 nakonec Městský soud v Praze pravomocně potvrdil rozsudek ve prospěch Ďuričkovy dcery. Své nemovitosti tak bývalý hoteliér zpět nikdy nezískal.

Autor: