Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Boj o finále zahájí uzdravená Kvitová

Česko

BRNO Ještě v týdnu chodila o berlích, protože laborovala se zraněným kotníkem. Už dnes však česká tenistka Petra Kvitová vyběhne na kurt a zahájí fedcupové semifinále Světové skupiny proti americké jedničce Bethanii Mattekové Sandsové.

Ke druhé dvouhře v hale Rondo nastoupí česká jednička Iveta Benešová proti Alexe Glatchové. Tak rozhodl včerejší los v brněnské Nové radnici.

V zítřejších dvouhrách by se nejdříve měly střetnout první hráčky obou týmů Benešová s Mattekovou Sandsovou a po nich Kvitová s Glatchovou. Nehrající kapitáni mají ale možnost nominace změnit.

Jiné může být i složení párů pro čtyřhru. Je velice pravděpodobné, že v tomto případě opravdu budou hrát Květa Peschkeová s Benešovou proti deblové světové jedničce Liezel Huberové s Mattekovou Sandsovou.

O tom, že první nastoupí Kvitová s Mattekovou-Sandsovou, rozhodla ruka brněnského primátora Romana Onderky, který z osudí vytáhl jméno americké jedničky. „Doufám, že Brno opět bude pro český tým vítězným talismanem,“ řekl Onderka. Češky v Brně porazily v únoru v prvním kole soutěže Španělky a rovněž loni na Výstavišti zdolaly Slovenky. V jihomoravské metropoli se jim zatím nebývale daří.

Sen o finále po 21 letech Američanky přicestovaly do Brna bez nejlepších hráček, sester Sereny a Venus Williamsových, proto jsou Češky mírnými favoritkami. „Šance jsou velké, ale nesmíme je podcenit,“ varovala Lucie Šafářová, která by mohla v zítřejší dvouhře dostat šanci jako náhradnice.

„Mají velmi solidní tým, každý zápas bude neskutečně náročná bitva,“ komentovala sílu českého týmu nehrající kapitánka USA Mary Joe Fernandezová. „Možná je výhoda, že začíná naše nejlepší hráčka.“

Pokud české tenistky postoupí, zahrají si finále Fed Cupu poprvé od rozpadu federace. Československo soutěž vyhrálo pětkrát, naposledy před jednadvaceti lety. Od té doby byla snem i samotná finálová účast. Pokud o víkendu uspějí, v každém případě by hrály o titul na půdě soupeřek. Těmi budou buď favorizované Rusky, nebo Italky.

K postupu by mělo tenistky táhnout zaplněné hlediště pro více než čtyři tisíce diváků. Původně už mělo být vyprodáno, ale pořadatelé ve čtvrtek oznámili, že před každým hracím dnem budou ještě k dispozici vrácené vstupenky.

Američanky jsou se sedmnácti tituly nejúspěšnější reprezentace v historii soutěže, ale naposledy vyhrály před devíti lety.

Program Fed Cupu

Dnešní dvouhry (od 13.30)

* Kvitová–Matteková

* Benešová–Glatchová

Zítřejší zápasy (od 12.00)

* Benešová–Matteková

* Kvitová–Glatchová

* Peschkeová, Benešová –

Huberová, Matteková

Všechny zápasy vysílá živě ČT 4

Autor: