Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boj o prestiž v Evropě začíná

Česko

Olomouc dnes večer zasáhne do Evropské ligy * České kluby čeká v evropských pohárech klíčová sezona

PRAHA Dusivé horko, které svírá Česko poslední dny, může být nepříjemně ubíjející, ale fotbalistům Olomouce dokonale hraje do karet. Čím výše se rtuť teploměru vyšplhá, tím pro hanácký klub lépe.

Jako první český zástupce dnes od 19 hodin vstoupí do evropských pohárů a proti islandskému Framu Reykjavíku v utkání 2. předkola Evropské ligy, nástupci Poháru UEFA, spoléhá i na nevšední zbraň.

„Jestli nám něco může pomoci, pak právě současné počasí. Koukal jsem, že dnes ráno bylo na Islandu osm stupňů,“ potutelně se usmívá olomoucký šéf Jiří Kubíček.

Je to až symbolické: český fotbal se chce po mizerných letech na evropské scéně odrazit ode dna, ale k úspěchu bude potřebovat i souhru štěstí a příznivých okolností. „Tato sezona bude strašně důležitá. Český fotbal na tom není dobře a zatím nemůžeme být optimisty,“ vyzdvihuje význam příštích měsíců expert Vladimír Táborský.

Český fotbal stojí na počátku cesty, na jejímž konci by v ideálním případě měly být dva tuzemské kluby v základní skupině Ligy mistrů a tři ve stejné fázi Evropské ligy. Jde téměř o půl miliardy korun Je to utopická představa, ale přesto: pokud by se to Slavii, Spartě, Liberci, Teplicím a Olomouci podařilo, přiteklo by do tuzemského fotbalu zhruba 460 milionů korun. Právě tak vysoké jsou totiž v součtu bonusy za účast v základní fázi obou evropských soutěží.

„Záležet bude na konkrétním losu, a to hlavně u Slavie,“ připomíná mezinárodní pozorovatel Miroslav Jirkal příklad pražského klubu, který by měl mít jako český mistr cestu do pohárů nejsnazší. „Tipnul bych si, že Slavia postoupí, ale Sparta spíš ne.“

Domácí kluby přitom čeká veledůležitá mise. Pět minut po dvanácté musí začít dohánět manko v pohárovém koeficientu, kvůli kterému už od příští sezony bude bojovat o Ligu mistrů jen jeden z nich.

Letos k tomu budou mít naposledy vhodné podmínky. Reforma Ligy mistrů totiž usnadní cestu do základní fáze právě menším klubům a ty má český fotbal ve hře ještě stále dva. „V příštích letech by mohlo být ještě hůř a to by si měly kluby uvědomit,“ varuje Jirkal.

Po dnešní premiéře Olomouce přitom další klíčová chvíle přijde hned zítra. Slavia, Sparta a Liberec se při losování v Nyonu dozví své soupeře pro 3. předkolo Ligy mistrů, respektive Evropské ligy.

„V Evropské lize nejvíce věřím Liberci. Má zkušenosti, dobrého trenéra, ambice, formu i kvalitní tým. Teplice a Olomouc mohou překvapit,“ uvažuje Jirkal.

Šance zvyšuje i kvalitní posílení Šance Slavie oproti loňskému nevydařenému pokusu v předkole Ligy mistrů zvyšuje například i promyšlené posílení kádru.

„Myslím, že přichází doba, kdy české kluby budou budovat konkurenceschopné týmy. Je vidět, že trend hektických přestupů se začíná měnit,“ všímá si Jirkal.

Je to logické, vždyť půjde o hodně. Konkrétně o prestiž. V mezinárodní diplomacii si český fotbal polepšil příchodem Ivana Haška do čela svazu, jenže stejně tak je potřeba, aby se revoluce odehrála i na trávníku. České kluby k tomu mají ideální příležitost.

***

České kluby v pohárové Evropě

SLAVIA Soutěž: Liga mistrů, 3. předkolo Termín: 28. července a 5. srpna Losování: 17. července Možní soupeři: Kalmar, Apoel Nikósia, Stabaek, Slovan Bratislava, Ventspils, Maribor, Hafnarfjardar, Inter Turku, Ekranas Panevezys, Salcburk

SPARTA Soutěž: Liga mistrů, 3. předkolo Termín: 28. července a 5. srpna Losování: 17. července Možní soupeři: Sporting Lisabon, Panathinaikos Atény, Celtic Glasgow, Anderlecht Brusel a nasazené týmy, které postoupí z 2. předkola.

TEPLICE Soutěž: Evropská liga, 4. předkolo Termín: 20. a 27. srpna Losování: 7. srpna Možní soupeři: Mohou narazit i na silné kluby vyřazené ve 4. předkole Ligy mistrů.

LIBEREC Soutěž: Evropská liga, 3. předkolo Termín: 30. července a 6. srpna Los: 17. července Možní soupeři: Young Boys, Valerenga, Fredrikstad, Vojvodina, APOP, Göteborg, Košice, Hajduk Split, Interblock Ljubljana, Budapešť Honvéd a nenasazené týmy, které postoupí z 2. předkola.

OLOMOUC Soutěž: Evropská liga, 2. předkolo Termín: dnes a 23. července hraje odvetu Soupeř: Fram Reykjavík (Island). Pokud postoupí, půjde do 3. předkola jako nenasazená.

Autor: