Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Disidenti ukončili hladovku před vládou, přiměli ji zrušit usnesení k Chartě 77

Česko

  11:00aktualizováno  15:30
Disidenti John Bok a Jiří Gruntorád v neděli dopoledne obdrželi písemně rozhodnutí vlády, kterým v sobotu odvolala své loňské usnesení, jímž se loni v lednu přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Podle Gruntoráda jim vláda vyšla ve všem vstříc. Oba disidenti tím také ukončili svoji více než týdenní protestní hladovku.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v sobotu splnila jeden z Gruntorádových požadavků a odvolala usnesení, jímž se loni v lednu přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Písemné rozhodnutí dostali hladovkáři podle mluvčího vlády Václava Smolky dnes dopoledne. Po poledni začali Gruntorád s Bokem s pomocí přátel balit stany a další vybavení, které měli na prostranství před Strakovou akademií.

Gruntorád řekl, že vláda vyšla jejich požadavkům ve všem vstříc. I nadále ale hodlá kroky kabinetu sledovat. Ceduli s požadavkem na rezignaci ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) si ale ponechá a je připravený se před úřad vlády vrátit, pokud by vláda nedodržela své sliby týkající se důchodů disidentů.

Disidenti Jiří Gruntorád a John Bok obdrželi rozhodnutí vlády, kterým odvolala usnesení k Chartě 77. (26. listopadu 2023)

Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Gruntorád zahájil hladovku minulý týden v pátek. Následně se k němu připojil Bok. Kromě řešení problému nízkých penzí disidentů a disidentek Gruntorád požadoval odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Kabinet se ve středu usnesl, že do 15. prosince ministři připraví návrhy zákonné úpravy penzí. Novela i další opatření mají zajistit důstojnou penzi a odpovídající zajištění ve stáří lidem s osvědčením účastníka protikomunistického odboje.

Úřad vlády, ministerstva obrany a práce a Ústav pro studium totalitních režimů mají pak do konce února dodat analýzu možných kroků k přiznání důstojných důchodů lidem bez osvědčení odbojářů.

ÚSTR dnes v prohlášení připomněl, že Fialův kabinet už splnil své programové prohlášení ohledně snížení důchodů komunistickým prominentům a nyní přistupuje k dalšímu bodu - narovnání důchodů disidentům a jejich rodinným příslušníkům.

„Zákon bude jedním z klíčových faktorů, napravujících historickou křivdu u mužů, žen a jejich rodinných příslušníků, kteří navzdory pronásledování ze strany komunistického režimu, navzdory věznění, navzdory šikaně, navzdory tomu, že nemohli vykonávat svoji profesi, nepolevili ve svém boji za svobodu,“ stojí v jeho prohlášení.

Nepomohla jen hladovka, ale i podpora lidí

Gruntorád ve středu v rozhovoru s Aktuálně.cz řekl, že hladovku ukončí, pokud vláda zruší usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila „k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii“. Ministři požadavku v sobotu vyhověli a hlasováním na dálku usnesení zrušili. Neznamená to ale, že by se kabinet odkazu vzdal, uvedl úřad vlády.

„To není jenom díky tomu, že my jsme drželi hladovku. To je díky tomu, že nás spousta lidí podporovala,“ uvedl Bok na dotaz novinářů, jaký má pocit z toho, že vláda vzala protest disidentů vážně. Dodal, že zdravotně se cítí skvěle.

Dodal, že zdravotně se cítí skvěle. Poslední noc před úřadem vlády podle něj byla dobrá. „Byla to noc jako každá jiná. Máme teplé spacáky, dobré podložky, dobré oblečení a horký pití,“ uvedl pro iDNES.cz

Za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody. Mnoho lidí také nesmělo působit v původní profesi a vykonávalo jen pomocné práce s nízkým výdělkem, který se promítl do nízké penze.

Disidenti nyní mohou žádat o dorovnání částky do průměrné penze a při nesplnění potřebné doby pojištění o takzvané zmírnění tvrdosti zákona. Jejich případ posuzuje sociální správa a ministerstvo.

Charta 77 byla společenstvím lidí usilujících o dodržování lidských práv, k nimž se Československo zavázalo v helsinských dohodách z roku 1975. Komunisté ji vnímali jako ohrožení své moci. První prohlášení Charta vydala 1. ledna 1977. Do ledna 1990 se k Chartě přihlásilo 1898 signatářů. Oficiálně činnost ukončila 3. listopadu 1992.

Autoři: ,