Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolt včera poslal vizitku – 9,86

Česko

Největší hvězda Zlaté tretry jasně vede světové tabulky na 100 i 200 metrů

PRAHA Světová atletika míří do Ostravy. V čele se svým králem, vladařem sprintu Usainem Boltem z Jamajky.

Ten včera potvrdil. že je mužem hodným svého jména. Na mítinku v korejském Tegu běžel letos poprvé stovku a blýskl se časem 9,86, kterým se s přehledem vyhoupl do čela světových tabulek roku.

„Skvělá zpráva, máme se na co těšit,“ reagoval Alfonz Juck, manažer mítinku Zlatá tretra. Ten se uskuteční v Ostravě už příští čtvrtek.

Tam Bolt, který časem 19,56 z 1. května vede tabulky i na 200 metrů, poběží poprvé netradiční třístovku. „Teď ještě víc věřím, že nejlepší světový výkon Michaela Johnsona 30,85 může v Ostravě vzít za své,“ mne si ruce Juck.

Vedle Bolta, který v pátek poběží na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji 200 metrů, však přijede do Ostravy výkvět světové atletiky. Jen namátkou – stovku ozdobí Boltův krajan a předchůdce na listině světových rekordů Asafa Powell, na místo svého světového rekordu z roku 2008 se vrátí překážkář Dyron Robles z Kuby, do výšky bude skákat Chorvatka Blanka Vlašičová.

Organizátoři se nevzdali cíle nabídnout první ženskou stovku pod jedenáct vteřin v Česku, proto nachystali start jamajské mistryně světa a olympijské vítězky ShellyAnn Fraserové z Jamajky.

„Slyšela jsem o výborné ostravské dráze i skvělých divácích. Mám se na co těšit,“ vzkázala Fraserová.

Jednou z hvězd bude i světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.

„Kvůli achilovce možná budu muset některé pokusy vynechat, ale chci vyhrát. Mám dobrou formu, ještě nikdy se mi v úvodu sezony nepovedlo hodit tak daleko,“ připomněla olympijská vítězka první mítink Diamantové ligy v Dauhá, kde po výkonu 67,33 prohrála pouze s Ruskou Abakumovovou. „Domácí publikum mě trochu znervózňuje, za zády slyšíte hukot, navíc jsou to Češi a je jim rozumět, což není vždy úplně příjemné. Ale je třeba to zvládnout,“ dodala.

Počasí na severu Moravy se má lepšit. „Dohodli jsme se s naším partnerem, že v rámci mítinku předá šek krajskému hejtmanovi na pomoc postiženým povodněmi,“ pravil šéf pořádající agentury Miroslav Černošek.

Z HVĚZD „TRETRY“

* Usain Bolt (Jam.) 300 m

* Asafa Powell (Jam.) 100 m

* Dyron Robles (Kuba) 110 m př.

* Blanka Vlašičová (Chor.) výška

* Shelly Fraserová (Jam.) 100 m

* Barbora Špotáková oštěp

* Bernard Lagat (USA) 3000 m

* Lolo Jonesová (USA) 100 m př.

* Petr Svoboda 110 m př.

* Jiřina Ptáčníková tyč

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!