Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bolt včera poslal vizitku – 9,86

Česko

Největší hvězda Zlaté tretry jasně vede světové tabulky na 100 i 200 metrů

PRAHA Světová atletika míří do Ostravy. V čele se svým králem, vladařem sprintu Usainem Boltem z Jamajky.

Ten včera potvrdil. že je mužem hodným svého jména. Na mítinku v korejském Tegu běžel letos poprvé stovku a blýskl se časem 9,86, kterým se s přehledem vyhoupl do čela světových tabulek roku.

„Skvělá zpráva, máme se na co těšit,“ reagoval Alfonz Juck, manažer mítinku Zlatá tretra. Ten se uskuteční v Ostravě už příští čtvrtek.

Tam Bolt, který časem 19,56 z 1. května vede tabulky i na 200 metrů, poběží poprvé netradiční třístovku. „Teď ještě víc věřím, že nejlepší světový výkon Michaela Johnsona 30,85 může v Ostravě vzít za své,“ mne si ruce Juck.

Vedle Bolta, který v pátek poběží na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji 200 metrů, však přijede do Ostravy výkvět světové atletiky. Jen namátkou – stovku ozdobí Boltův krajan a předchůdce na listině světových rekordů Asafa Powell, na místo svého světového rekordu z roku 2008 se vrátí překážkář Dyron Robles z Kuby, do výšky bude skákat Chorvatka Blanka Vlašičová.

Organizátoři se nevzdali cíle nabídnout první ženskou stovku pod jedenáct vteřin v Česku, proto nachystali start jamajské mistryně světa a olympijské vítězky ShellyAnn Fraserové z Jamajky.

„Slyšela jsem o výborné ostravské dráze i skvělých divácích. Mám se na co těšit,“ vzkázala Fraserová.

Jednou z hvězd bude i světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.

„Kvůli achilovce možná budu muset některé pokusy vynechat, ale chci vyhrát. Mám dobrou formu, ještě nikdy se mi v úvodu sezony nepovedlo hodit tak daleko,“ připomněla olympijská vítězka první mítink Diamantové ligy v Dauhá, kde po výkonu 67,33 prohrála pouze s Ruskou Abakumovovou. „Domácí publikum mě trochu znervózňuje, za zády slyšíte hukot, navíc jsou to Češi a je jim rozumět, což není vždy úplně příjemné. Ale je třeba to zvládnout,“ dodala.

Počasí na severu Moravy se má lepšit. „Dohodli jsme se s naším partnerem, že v rámci mítinku předá šek krajskému hejtmanovi na pomoc postiženým povodněmi,“ pravil šéf pořádající agentury Miroslav Černošek.

Z HVĚZD „TRETRY“

* Usain Bolt (Jam.) 300 m

* Asafa Powell (Jam.) 100 m

* Dyron Robles (Kuba) 110 m př.

* Blanka Vlašičová (Chor.) výška

* Shelly Fraserová (Jam.) 100 m

* Barbora Špotáková oštěp

* Bernard Lagat (USA) 3000 m

* Lolo Jonesová (USA) 100 m př.

* Petr Svoboda 110 m př.

* Jiřina Ptáčníková tyč

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!