Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Bombardovali nemocnici půl hodiny. Omluvu od USA nemáme, říká šéf českých Lékařů bez hranic

Česko

  14:12
PRAHA/KUNDUZ - Během nočního sobotního bombardování bylo několikrát zasaženo a těžce poškozeno traumacentrum nemocnice v afghánském Kunduzu, kde pracují Lékaři bez hranic. Neúmyslné nálety NATO si zatím vyžádaly devět obětí a desítky raněných. Ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber serveru Lidovky.cz řekl, že hlavní je se teď postarat o raněné. Organizaci se zatím nikdo ani neomluvil.

Hořící traumacentrum po bombardování kunduzské nemocnice. foto: Lékaři bez hranic

Lidovky.cz: Jak vypadá situace v nemocnici v Kunduzu?
Zatím nejnovější informace je, že počet obětí bohužel narostl na devět, a že je 37 zraněných. Zdůrazňujeme ale, že obě bojující strany měly přesné informace o poloze nemocnice, měly dokonce přesné GPS souřadnice. Navíc, jakmile bombardování nemocnice začalo, informovali jsme patřičné afghánské autority. Bombardování ale pokračovalo dalších třicet minut.

Lidovky.cz: Jak moc je poškozená nemocnice po bombardování?
Ty budovy dostaly těžký zásah, jsou velmi poničené, byl zasažen i operační sál. Situaci na místě se snažíme ale nějak zvládnout.

Lidovky.cz: Do Kunduzu měl odcestovat český lékař. Máte o něm nějaké bližší informace?
Ano, mohu potvrdit, že český lékař měl do Kunduzu odletět ráno z Prahy. Jeho odlet byl ale zpožděn. Je to v řešení.

Trosky nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu
Bombardování si vyžádalo 9 obětí a desítky raněných.

Lidovky.cz: Představitelé Spojených států připustili, že za bombardování mohou být americká letadla. Obdrželi jste nějaké oficiální stanovisko nebo omluvu?
Nevím o tom.

Lidovky.cz: Budou Lékaři bez hranic požadovat po USA nebo NATO nějaké odškodnění?
Toto je předčasné, nějak na to reagovat určitě budeme, ale v první řadě musíme vyřešit situaci na místě, postarat se o raněné a další stanoviska určitě přijdou, ale teď je na to příliš brzy.

Vyjádření operačního ředitele Lékařů bez hranic Barta Janssena

„Jsme hluboce šokováni tímto útokem, zabitím našich zaměstnanců a pacientů a těžkými škodami, které bombardování způsobilo na rozsahu poskytované zdravotní péče v celém Kunduzu, dosud neznáme přesný počet obětí. Náš lékařský tým poskytuje první pomoc a ošetřuje zraněné pacienty a personál nemocnice a sčítá zabité. Vyzýváme všechny válčící strany, aby respektovaly bezpečí zdravotnických zařízení a personálu.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!