Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bono a U2 obouvají vysoké boty

Česko

Nejdelší pauzu mezi studiovými alby si vybrala irská kapela U2. Dvanáctá nahrávka No Line on the Horizon vyjde na přelomu února a března.

Na novém albu začali U2 pracovat na podzim roku 2006, dva roky po vydání zatím poslední desky How to Dismantle an Atomic Bomb. Okamžitě rozdmýchali množství spekulací o tom, kam se bude novinka ubírat a jak bude znít; a média velmi pečlivě naslouchala výrokům Bona Voxe, který se náznakům v žádném rozhovoru nebránil. „The Edge přispěl docela hardcore kytarou. Vážně, bude to metal a pěkně žhavej. Takhle jsme to nikdy dřív nedělali a myslím, že ani nikdo jiný to takhle nikdy nedělal.“ Kromě vlivů drsnější muziky Bono připustil také tanečnější nálady, The Edge zase prozradil, že budou více melodičtí.

Holky s vysokýma botama No Line on the Horizon vznikala pod dohledem dvou významných, respektovaných producentů: Briana Ena (Coldplay, David Bowie, Laurie Anderson) a Daniela Lanoise (Bob Dylan, Sinéad O’Connor, Willie Nelson). Ještě v roce 2006 se na procesu podílel také Rick Rubin, „jeho“ sessions však nakonec použity nebudou. Deska měla původně vyjít už vloni v listopadu, ale U2 prý měli přespříliš materiálu a neustále psali další. Údajně měli hotových na šedesát nových písní, mezi nimiž byla i Get Your Boots On, vážný adept na první singl. S režisérem Alexem Courtesem dokončili také videoklip, ve kterém „budou pochodovat holky s vysokejma botama“.

Za „nejlepší kapelu na světě“ slibuje producent Lanois, že nové album bude hudební revoluce, podobně jako Achtung Baby v roce 1991: „Myslím, že mohu zodpovědně prohlásit, že je to jedna z nejlepších, inovativních desek od U2.“

Kapela opatrně ohlašuje také zastávky evropského turné. V Praze by prý měli vystoupit 10. srpna.

***

Pět verzí alba No Line on the Horizon Dvanáctá deska vychází na labelu Insterscope 27. února (v Irsku), 2. března ve zbytku Evropy včetně České republiky a o den později také ve Spojených státech. No Line on the Horizon bude mít pět různých podob: Standardní CD v krabičce s 24stránkovým bookletem Limitovaný vinyl s 16stránkovým bookletem Digipack – limitované edice s CD, 36stránkovým bookletem, plakátem a kuponem na stažení filmu Antona Corbijna (autor slavných snímků U2) Tzv. magazínový formát obsahuje hudební CD, 60stránkový časopis, kupon na stažení filmu Antona Corbijna Luxusní box set – limitovaná edice s hudebním CD v digipacku, DVD s filmem Antona Corbijna, 64stránkový booklet v tvrdých deskách, plakát

Autor: