Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bookerovu cenu má další Ind

Česko

LONDÝN Překvapivým držitelem nejuznávanější ceny pro anglicky psaný román se stal čtyřiatřicetiletý Ind Aravind Adiga, který cenu a prémii 50 000 liber (1,57 milionu korun) dostal hned za svůj první román The White Tiger (Bílý tygr). Adiga je čtvrtým indickým autorem, který cenu získal. Byl také nejmladším ze šestice nominovaných romanopisců.

The White Tiger je podle porotců „působivým, rozhořčeným a temně humorným“ románem o rikšovi, který se snaží dostat z beznadějného života na vesnici a v cestě k úspěchu ve městě mu nebrání ani morální ohledy. Kniha je podle jednoho z kritiků protikladem klišé o exotice Orientu. Indie 21. století je zde nechutným místem a jediným osvobozujícím rysem je instinkt přežití nemorálního vypravěče bez skrupulí.

Indové jsou poměrně častými výherci Bookerovy ceny, která se letos udělovala již počtyřicáté. Před Adigou, který pochází z Madrásu a nyní žije v Bombaji, získal z indického subkontinentu Bookerovu cenu Salman Rushdie, Arundhatí Royová a Kiran Desaiová. Dalším nositelem je laureát Nobelovy cen V. S.

Naipaul, který se sice narodil na Trinidadu, ale je indického původu a často píše o Indii.

Podle předsedy poroty Michaela Portilla její členové o šestici nominovaných románů vášnivě diskutovali a ještě v den vyhlášení jim trvalo přes dvě hodiny, než se shodli na Adigovi. „Bylo to obtížné rozhodování, protože ve finále byli velmi silní kandidáti. Nakonec měl navrch The White Tiger, protože podle porotců ve stejné míře šokuje i baví,“ prohlásil Portillo. „Románu se daří mimořádně obtížný úkol – získat čtenářovy sympatie vůči naprostému padouchovi. Kniha získává tím, že se zabývá tíživými sociálními otázkami s ohromujícím humorem.“

Udělení ceny, která vedle finanční prémie přináší i vyšší tržby, debutantu Adigovi je překvapením, protože za favorita byli považováni irský autor Sebastian Barry s románem The Secret Scripture (Tajný spis) a další Ind Amitav Ghosh (Sea of Poppies, Moře vlčích máků). Mezi šesticí kandidátů byli i Angličanka Linda Grantová (The Clothes on Their Backs, Oblečení z druhé strany), Angličan Philip Hensher (The Northern Clemency, Severní laskavost) a další debutant Australan Steve Toltz (A Fraction of the Whole, Zlomek celku). Finalisté dostávají po 2500 librách (77 000 korun).

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, je nejvýznamnějším oceněním pro anglicky píšící autory mimo USA. Uděluje se za nejlepší román roku občanům zemí britského Společenství a Irska. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii.

Zatím ji dostalo 41 knih, protože v letech 1974 a 1992 se o ni podělili dva autoři. Jako většina dalších literárních cen bývá terčem odsudku kritiků, podle nichž porota často pomíjí nejlepší díla – stejně jako letos – ve prospěch průměru.

***

Románu se daří mimořádně obtížný úkol – získat čtenářovy sympatie vůči naprostému padouchovi

Autor: