Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Božena 5 míří do akce. S minami si poradí v Jordánsku

Česko

  10:16
PRAHA - Devět armádních specialistů odlétá do Jordánska, kde budou pomáhat s odminováním rozsáhlého území v údolí řeky Jordán. Budou tak mít jedinečnou šanci vyzkoušet si odminovací stroje Božena 5 v reálné akci. V Jordánsku budou sloužit minimálně tři měsíce.

Odminovací stroj Božena 5. foto: ČTK

Počítá se však s možností prodloužit jejich misi na dvojnásobnou dobu. Vojáci z ženijních praporů Olomouc a Rakovník se na jordánskou misi připravovali téměř rok. "Zkoušeli jsme všechny podmínky, jak zmrzlou půdu, tak mokrou a těžkou i suchou a kamenitou," popsal průběh přípravy jeden z vojáků.

"Jordánská agentura pro odminování nemá takové stroje k dispozici. Rádi proto vítají naši pomoc," řekl plukovník Róbert Bielený.

Odminovací komplet Božena nemá v Česku praktické využití, proto jsou vojáci rádi, že si mohou vyzkoušet práci v reálných podmínkách. "Kdybychom chtěli podobné podmínky nasimulovat v České republice, stálo by to hodně peněz. Hlavní přínos pro naše vojáky je ve zkušenostech, které si z mise odnesou," dodal Bielený.

Božena vytloukává miny přímo ze země

Na dálku ovládaný komplet Božena 5 má v přední části umístěna kladívka, jimiž dokáže ukryté miny "vytlouct" ze země. Její životnost dovoluje vydržet mnoho výbuchů protipěchotních i protitankových min do síly rovné devíti kilogramů výbušniny TNT. Vojáci s sebou vezou tři kompletní sady náhradních dílů, aby byli schopni opravovat stroje přímo v terénu.

Češi budou v misi hlavními odborníky. Jordánci jim poskytnou vlastní pyrotechnické družstvo, které bude připraveno k zásahu, pokud by se jedna ze dvou Božen porouchala uprostřed minového pole. Na Jordáncích by pak bylo pročistit k ní cestu pro české techniky. Oblast nasazení českých pyrotechniků má rozlohu 6000 hektarů, z nichž je třeba odstranit na 200.000 min, které zbyly po předchozích izraelsko-arabských konfliktech.

Vojáci sami si možnosti sloužit v cizině podle svých slov považují. "Rodina na to byla připravena. Zpočátku neradi slyšeli, že budu možná až půl roku z domova, ale pak si zvykli. Pomohl určitě i fakt, že díky dálkovému ovládání strojů nebudu v blízkosti výbuchů min," dodal Hoch.

Vážný zájem o pomoc a spolupráci při odminování svého území projevila jordánská strana v březnu. Ministr obrany Martin Barták loni v říjnu jednal s jordánským králem Abdalláhem II. mimo jiné i o nabídce bitevníků L-159. Jordánsko prý zvažuje nákup asi 20 podzvukových cvičných strojů jako doplněk ke svým stíhačkám F-16.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat