Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Božena 5 míří do akce. S minami si poradí v Jordánsku

Česko

  10:16
PRAHA - Devět armádních specialistů odlétá do Jordánska, kde budou pomáhat s odminováním rozsáhlého území v údolí řeky Jordán. Budou tak mít jedinečnou šanci vyzkoušet si odminovací stroje Božena 5 v reálné akci. V Jordánsku budou sloužit minimálně tři měsíce.

Odminovací stroj Božena 5. foto: ČTK

Počítá se však s možností prodloužit jejich misi na dvojnásobnou dobu. Vojáci z ženijních praporů Olomouc a Rakovník se na jordánskou misi připravovali téměř rok. "Zkoušeli jsme všechny podmínky, jak zmrzlou půdu, tak mokrou a těžkou i suchou a kamenitou," popsal průběh přípravy jeden z vojáků.

"Jordánská agentura pro odminování nemá takové stroje k dispozici. Rádi proto vítají naši pomoc," řekl plukovník Róbert Bielený.

Odminovací komplet Božena nemá v Česku praktické využití, proto jsou vojáci rádi, že si mohou vyzkoušet práci v reálných podmínkách. "Kdybychom chtěli podobné podmínky nasimulovat v České republice, stálo by to hodně peněz. Hlavní přínos pro naše vojáky je ve zkušenostech, které si z mise odnesou," dodal Bielený.

Božena vytloukává miny přímo ze země

Na dálku ovládaný komplet Božena 5 má v přední části umístěna kladívka, jimiž dokáže ukryté miny "vytlouct" ze země. Její životnost dovoluje vydržet mnoho výbuchů protipěchotních i protitankových min do síly rovné devíti kilogramů výbušniny TNT. Vojáci s sebou vezou tři kompletní sady náhradních dílů, aby byli schopni opravovat stroje přímo v terénu.

Češi budou v misi hlavními odborníky. Jordánci jim poskytnou vlastní pyrotechnické družstvo, které bude připraveno k zásahu, pokud by se jedna ze dvou Božen porouchala uprostřed minového pole. Na Jordáncích by pak bylo pročistit k ní cestu pro české techniky. Oblast nasazení českých pyrotechniků má rozlohu 6000 hektarů, z nichž je třeba odstranit na 200.000 min, které zbyly po předchozích izraelsko-arabských konfliktech.

Vojáci sami si možnosti sloužit v cizině podle svých slov považují. "Rodina na to byla připravena. Zpočátku neradi slyšeli, že budu možná až půl roku z domova, ale pak si zvykli. Pomohl určitě i fakt, že díky dálkovému ovládání strojů nebudu v blízkosti výbuchů min," dodal Hoch.

Vážný zájem o pomoc a spolupráci při odminování svého území projevila jordánská strana v březnu. Ministr obrany Martin Barták loni v říjnu jednal s jordánským králem Abdalláhem II. mimo jiné i o nabídce bitevníků L-159. Jordánsko prý zvažuje nákup asi 20 podzvukových cvičných strojů jako doplněk ke svým stíhačkám F-16.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...