Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfka Nadace Charty 77: Štrougal není vrah. Nemusím obhajovat, s kým slavím

Božena Jirků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Božena Jirků | foto: ČTK

PRAHA Ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků byla jednou z gratulantek na narozeninové oslavě bývalého komunistického pohlavára Lubomíra Štrougala, který se spolu s Gustávem Husákem stal za minulého režimu symbolem normalizace. Jirků v rozhovoru pro server Lidovky.cz říká: Štrougal není žádný vrah, myslím si, že je z té garnitury slušnější.

Lidovky.cz: V úterý jste byla na narozeninách bývalého komunistického exponenta Lubomíra Štrougala. Nemůže to být s odkazem na organizaci, kterou řídíte, vnímáno trochu problematicky?
Co bych k tomu řekla? Byla jsem na narozeninách a tím to končí.

Lidovky.cz: Právě na to se ptám. Nemyslíte, že tím jako osoba obecně spojovaná s chartistickým hnutím vysíláte špatný signál?

Nadace Charty 77

Nadace původně podporovala disidentské aktivity Charty 77, financována byla výlučně dary zahraničních dárců. 

Založil ji Stockholmu koncem roku 1978 František Janouch, který tam jako zástupce Charty 77 přebíral švédskou kulturní cenu Monismanien. V souvislosti s převzetím ceny nechal zřídit postžirový účet s názvem Nadace Charty 77 a využil momentální publicity k tomu, aby upozornil na  pronásledované československé chartisty a vyzval švédskou veřejnost k jejich finanční podpoře.

Dnes se Nadace věnuje charitativní činnosti, zabývá se ochranou lidských práv lidí se zdravotním postižením a poskytuje nadační příspěvky v sociální a zdravotnické oblasti.

Nejsem žádný chartista, jsem zástupce Nadace Charty 77, která pomáhá handicapovaným. Jsem ředitelka největší charitativní organizace v téhle zemi a nevidím žádný důvod, proč bych si nemohla zajít někomu na narozeniny.

Lidovky.cz: Jenže charitativní organizace původně v roce 1978 vznikla právě s důrazem na podporu pronásledovaných československých chartistů. Štrougal byl v té době premiér komunistické vlády a hlavní postavou KSČ... takže ať chcete či ne, má nadace trochu jiné kořeny.
Jsem letitá kamarádka dcery Lubomíra Štrougala, nejsem jeho generační přítelkyně. Manžel s ním psal paměti, myslím, že velmi zdařilé... to přece není žádný vrah, ten Štrougal. František Janouch mi dneska volal a smál se tomu. On, zakladatel Nadace. Ten by se mohl zlobit. Ale místo toho mi řekl - proč v téhle zemi funguje takový antikomunismus? K čemu to je dobré? Vždyť my nejsme kamarádi Štrougala, ale prostě když má narozeniny a mám tam nějakou vazbu, když s ním manžel strávil několik měsíců, tak bych mu neměla přijít podat ruku? To by mi přišlo opravdu trapné.

Lidovky.cz: Pan Štrougal je obecně vnímán jako jeden ze symbolů normalizace, to vám nevadilo?

Vždycky jsem si myslela, že on je vnímaný jako ten slušnější z té garnitury. A jako bývalá novinářka si to pořád myslím.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Jak došlo na spolupráci vašeho manžela s panem Štrougalem?
Je to novinář, kterého pan doktor Štrougal oslovil. Ono je správné zachovávat paměť těchto lidí. A kdo to má dělat? Žádnou minulou dobu samozřejmě neobhajuji a v téhle době pomáhám opravdu hodně, jsem ředitelka největší nadace s šedesátimilionovým obratem. Od nás každý člověk odejde s pomocí, svoji práci nemusím obhajovat. A nakonec ani to, s kým slavím narozeniny. Navíc jsem tam byla hodinu a šla jsem zase domů. Je to oslava pro jinou skupinu lidí a s jeho dcerou jsme tam byly nejmladší. Ale nedívejte se na to tak černobíle. Myslím, že tohohle člověka je zbytečné takhle vnímat.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...