Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Brahe byl opět uložen v Týně

Česko

MŠE ZA DÁNSKÉHO ASTRONOMA

PRAHA Ve zcela zaplněném pražském Týnském chrámu byl včera potřetí v historii pochován dánský astronom Tycho Brahe. Po mši, modlitbách v dánštině i češtině a proslovech byla cínová rakev převázaná červenou stuhou uložena do hrobky. Poté byl chrám uzavřen veřejnosti a hrobka bude večer zakryta.

Ostatky zkoumal od pondělí mezinárodní tým vědců. Experti potvrdili, že v hrobce jsou pozůstatky slavného astronoma, jeho manželky a také dalších osmi lidí, z toho pěti dětí. Na další výsledky bádání se čeká.

Mše u příležitosti navrácení ostatků dánského astronoma Tycha Braha do hrobky v pražském Týnském chrámu začala vyzváněním zvonů. Mši vedl pražský arcibiskup Dominik Duka a zpěvem ji doprovodil místní a dánský pěvecký sbor. Slavnosti se také zúčastnili zástupci dánského království. „Tycho Brahe je připomínkou, abychom nikdy nerezignovali na cestu lidského poznání,“ řekl Duka. Brahe, Galileo Galilei a německý astronom Johannes Kepler patří mezi lidi, kteří výrazně změnili pohled na svět, připomenul.

Hvězdář Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. Dodnes není jasné, jak astronom zemřel.

Autor: