Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bratrstvo se distancovalo od biskupa

Česko

BUENOS AIRES Tradicionalistické bratrstvo svatého Pia X. se v nedělním prohlášení distancovalo od výroků biskupa Richarda Williamsona zpochybňujících rozsah holokaustu. Upřesnilo, že již nestojí v čele semináře La Reja ležícího čtyři desítky kilometrů od Buenos Aires. Informovala o tom včera agentura AFP.

„Výroky biskupa Williamsona v žádném případě neodrážejí postoj naší kongregace,“ uvedl otec Christian Bouchacourt v prohlášení, které citovala argentinská agentura DYN. „Je zjevné, že katolický biskup může hovořit s církevními úřady pouze o otázkách týkajících se víry a morálky,“ dodal a zdůraznil: „Naše bratrstvo si nenárokuje žádné autorství v těchto otázkách.“

Kněžské bratrstvo svatého Pia X. se tedy rozhodlo jít dále a jasně se od biskupa Williamsona distancovat a zbavit jej vedení jeho semináře. Zrušení exkomunikace Richarda Williamsona, jakož i dalších tří tradicionalistických biskupů, vyvolalo pobouření v mnoha zemích, zvláště v katolických kruzích v Německu a krizi ve vztazích s Židy.

Dva dny před vydáním papežského dekretu Williamson v rozhovoru pro švédskou televizi prohlásil, že nevěří v existenci plynových komor. „Myslím, že 200 000 až 300 000 Židů zahynulo v koncentračních táborech, ale ani jediný v plynové komoře.“

Bernard Fellay, hlava tradicionalistického bratrstva svatého Pia X., požádal papeže o odpuštění za výroky biskupa Williamsona. Zároveň Williamsonovi zakázal jakékoli veřejné zaujímání postojů v otázkách politiky a historie. Vatikán, podle něhož papež o výroku britského biskupa nevěděl, vyzval minulý týden Williamsona, aby se od svých prohlášení o holokaustu veřejně distancoval. Ten to ale odmítl.

Autor: