Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Brazílie hlásí obří objev ropy

Česko

Třetí největší ložisko ropy všech dob bylo objeveno nedaleko brazilských břehů

RIO DE JANEIRO / PRAHA Brazílie se stává ropnou velmocí. Společnost Petrobras oznámila objev obrovského ložiska ropy nedaleko brazilského pobřeží. Zřejmě jde o největší podobný objev za posledních 30 let.

Podle nejnovějších odhadů by v novém nalezišti Carioca mohly být rezervy dosahující až 33 miliard barelů ropy. Podle ředitele brazilského Národního úřadu pro ropu, zemní plyn a biopaliva (ANP) Harolda Lima se tak může jednat o třetí největší zdroj ropy na světě. Lima také uvedl, že se jedná o největší objev v ropném sektoru za posledních třicet let. Přesná velikost ropného pole bude ale ještě prověřena dalšími studiemi.

„Hovoříme zde o rezervách velikosti celkových rezerv Spojených států. Je to skutečně obrovské číslo,“ snažil se popsat význam nálezu analytik společnosti Citigroup Tim Evans.

Ložisko nalezli na konci loňského roku odborníci naftařské společnosti Petrobras spolu se španělským partnerem Repsol-YPF a britskou skupinou BG Group. Akcie brazilské státní společnosti i obou evropských partnerů po zveřejnění zprávy o masivním nálezu okamžitě zaznamenaly prudký růst. Naleziště Carioca nyní patří ze 45 procent Petrobrasu, 30procentní podíl náleží BG Group a 25 procent Repsolu.

Ačkoli proběhne ještě kontrolní měření, je zřejmé, že se Brazílie i díky nedávno objevenému ložisku Tupi posunula na 17. místo na světě podle potvrzených zásob ropy.

Brazílie podle údajů amerického ministerstva energetiky doposud disponovala prokázanými zásobami v objemu 11,8 miliardy barelů. Třeba Spojené státy mají prokázané rezervy 21,8 miliardy barelů.

Zda nález ropy v Brazílii sníží napětí mezi nabídkou a poptávkou a přispěje ke snížení ceny ropy je sporné. „Nepřipisoval bych novému nálezu ropy tak dramatický dopad, investoři k tomu přistupují obezřetně,“ řekl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Příliš drahá těžba?

V dohledné době se zřejmě obrovským nálezem nic nezmění, protože několik let potrvá, než bude nově objevená ropa připravena k čerpání a prodeji. „Bude trvat velmi dlouhou dobu, minimálně tři až deset let, než se tato ropa objeví na trhu,“ vysvětlil Pikora.

Zatím navíc není jasné, jestli bude vůbec snaha v dohledné době nové ložisko začít těžit. Nachází se totiž v hloubce pěti kilometrů pod mořskou hladinou a navíc je zakryté silnou solnou vrstvou. Technici Petrobrasu tudíž zdůraznili, že nyní ještě nelze potvrdit, zda těžba v této oblasti bude rentabilní. S tím souhlasí i analytici. Je podle nich závažná otázka, za jaké peníze budou zdroje v novém ložisku dostupné. Možné tak je, že si vlastnické společnosti s těžbou počkají, až se světové ceny ropy vyšplhají tak vysoko, že se vyplatí těžba i v těžko dostupných nalezištích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!