Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Brazílie odkládá těžbu ropy. Není vhodná doba

Česko

RIO DE JANEIRO Brazílie se díky rozsáhlému nálezu ropy u svých břehů mohla relativně brzy stát ropnou velmocí a posunout se z kategorie tranzitivních ekonomik do kategorie vyspělých zemí. Finanční krize ale plány naftařských společností začít s novou těžbou odkládá o několik let.

U brazilských břehů by ve značných hloubkách a pod silnou vrstvou soli mohlo být 50 až 80 miliard barelů ropy. Všechny průzkumy a měření ještě nejsou dokončené, ale i tak je jasné, že oblast nabízí obrovský potenciál, na který spoléhá i tamní vláda.

Prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který nález nazval darem od Boha, chce právě ropu využít k tomu, aby zvýšil životní úroveň Brazilců. Podle analytiků by přístup současného prezidenta mohl pomoci jeho nástupci ve volbách v roce 2010.

Záměry těžebních společností ale kazí cenový vývoj ropy. Zatímco ještě před pár měsíci se barel ropy prodával za zhruba 120 dolarů – což byla dost vysoká cena na to, aby těžební koncerny masivně investovaly do rozvoje příbřežních oblastí – dnes je cena zhruba poloviční. Rentabilita projektů pak již není zdaleka tak jistá, jak se zdálo ještě před čtvrt rokem. Propad cen ropy v kombinaci s mnohem horší dostupností úvěrů nutí státní těžební společnost Petróleo Brasileiro (Petrobras) přehodnotit plány. Aby mohla za pár let začít s těžbou ropy z hloubek kolem sedmi kilometrů, bude muset nejprve investovat stovky miliard dolarů. Ředitel firmy José Sergio Gabrielli ale investiční plány zatím raději pozastavil.

Důležité objevy ropy Brazílie oznámila loni a začátkem letošního roku. V zemi se od té doby takřka denně psalo o tom, co bude ropa pro Brazílii znamenat. Investiční plán, který měl Petrobras oznámit v říjnu, se proto očekával s velkou pozorností. Nyní ale firma nechce nic bližšího sdělovat minimálně do konce roku.

***

Rentabilita projektů není zdaleka tak jistá, jak se zdálo ještě před čtvrt rokem

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...