Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazílie odkládá těžbu ropy. Není vhodná doba

Česko

RIO DE JANEIRO Brazílie se díky rozsáhlému nálezu ropy u svých břehů mohla relativně brzy stát ropnou velmocí a posunout se z kategorie tranzitivních ekonomik do kategorie vyspělých zemí. Finanční krize ale plány naftařských společností začít s novou těžbou odkládá o několik let.

U brazilských břehů by ve značných hloubkách a pod silnou vrstvou soli mohlo být 50 až 80 miliard barelů ropy. Všechny průzkumy a měření ještě nejsou dokončené, ale i tak je jasné, že oblast nabízí obrovský potenciál, na který spoléhá i tamní vláda.

Prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který nález nazval darem od Boha, chce právě ropu využít k tomu, aby zvýšil životní úroveň Brazilců. Podle analytiků by přístup současného prezidenta mohl pomoci jeho nástupci ve volbách v roce 2010.

Záměry těžebních společností ale kazí cenový vývoj ropy. Zatímco ještě před pár měsíci se barel ropy prodával za zhruba 120 dolarů – což byla dost vysoká cena na to, aby těžební koncerny masivně investovaly do rozvoje příbřežních oblastí – dnes je cena zhruba poloviční. Rentabilita projektů pak již není zdaleka tak jistá, jak se zdálo ještě před čtvrt rokem. Propad cen ropy v kombinaci s mnohem horší dostupností úvěrů nutí státní těžební společnost Petróleo Brasileiro (Petrobras) přehodnotit plány. Aby mohla za pár let začít s těžbou ropy z hloubek kolem sedmi kilometrů, bude muset nejprve investovat stovky miliard dolarů. Ředitel firmy José Sergio Gabrielli ale investiční plány zatím raději pozastavil.

Důležité objevy ropy Brazílie oznámila loni a začátkem letošního roku. V zemi se od té doby takřka denně psalo o tom, co bude ropa pro Brazílii znamenat. Investiční plán, který měl Petrobras oznámit v říjnu, se proto očekával s velkou pozorností. Nyní ale firma nechce nic bližšího sdělovat minimálně do konce roku.

***

Rentabilita projektů není zdaleka tak jistá, jak se zdálo ještě před čtvrt rokem

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!