Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Brit Awards ovládla Duffy

Česko

Ve středu se v londýnském Earls Court Exhibition Centre udílely Brit Awards, anglická obdoba Grammy. Královnou večera se stala velšská zpěvačka Duffy, Coldplay se stejným počtem nominací propadli.

LONDÝN Britský hudební průmysl ocenil ve středu 18. února domácí a mezinárodní hudebníky. Stalo se tak podevětadvacáté a ceremoniál hostil tradiční londýnský Earls Court Exhibition Centre. Jde o nejvýznamnější ocenění v oblasti popové a rockové hudby v Británii a slavnostní udílení cen moderovala australská zpěvačka Kylie Minogue.

Největší hvězdou večera, stejně jako celé aktuální britské hudební scény, byla zpěvačka Duffy. Odnesla si tři ocenění ze čtyř nominací: v kategoriích sólová zpěvačka, britský objev roku a za nejlepší album. Její debut Rockferry za sebou nechal i nahrávky Radiohead nebo Coldplay a v Británii se stal nejprodávanější deskou loňského roku.

Tvrdě vydřená cena O Duffy se mluví jako o zázraku, co se udál přes noc: přitom se ale bývalá servírka snaží prorazit více než pět let. Na ceremoniálu se slzami v očích zdůraznila: „Chci, abyste věděli, že jsem celou tuhle cestu z Walesu do Londýna absolvovala tisíckrát, abych tady mohla zahrát svoje písničky pro pár lidí, co se o ni léta nezajímali. Díky, britské publikum, vážím si ceny, kterou jsem si za pět let své práce odnesla.“

Duffy neuspěla jedině v kategorii singl, kde se musela sklonit před pětičlennou skupinou Girls Aloud se skladbou The Promise.

Pro Duffy to byla velmi úspěšná noc, naopak Coldplay odešli při stejném počtu nominací s prázdnou. Nejenže si neodnesli cenu za nejlepší album, ale i v kategorii nejlepších britských kapel je překonali Elbow. Oblíbená britská kytarovka existující už devatenáct let, vedená charismatickým Guyem Garveym, vloni za své album The Seldom Seen Kid získala také prestižní Mercury Music Prize. Coldplay může alespoň hřát cena Grammy, kterou získali před týdnem. Cena kritiků pro naději nadcházejícího roku připadla zpěvačce Florence Welchové z formace Florence and the Machine.

Nejlepším britským zpěvákem se stal Paul Weller, bývalý frontman úspěšných britských kapel The Jam a The Style Council. O padesátiletém Wellerovi se v poslední době mluvilo hlavně v souvislosti s tím, že byl v Praze zadržen kvůli opilství.

V mezinárodních kategoriích uspěla hned dvakrát skupina Kings Of Leon - jako nejlepší kapela a také s albem Only By The Night. Nejlepší zahraniční zpěvačkou byla vyhlášena Katy Perry, kterou proslavila zejména skladba I Kissed a Girl, a nejlepším zpěvákem Kanye West.

Cenu za nejlepší živé vystoupení získali britští heavymetaloví veteráni Iron Maiden, kteří se proslavili v 80. letech a loni koncertovali také v Česku. „Nemohli bychom úspěšně vystupovat bez našich fanoušků. To jsou ti lidé, kteří tuto kapelu udržují při životě,“ řekl zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson pomocí videopřenosu účastníkům ceremoniálu, kterého se skupina nemohla kvůli svému současnému mezinárodnímu turné zúčastnit.

Za mimořádný přínos hudbě a celoživotní dílo bylo oceněno popové duo Pet Shop Boys, produkující taneční muziku. Galavečer uzavřeli Chris a Neil směsicí svých hitů jako Go West, West End Girls a Always On My Mind. Show zahájila irská rocková kapela U2 předvedením své nové skladby Get On Your Boots.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...