Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britové se postavili proti štítu

Česko

Podle britských zákonodárců americký protiraketový štít nepřispěje k bezpečnosti v Evropě. Poslanci tvrdí, že by mělo jít spíš o společný projekt Spojených států, NATO a Ruska.

LONDÝN/PRAHA Výstavba protiraketového štítu v Česku a v Polsku neposílí bezpečnost Evropy a může navíc poškodit zájmy NATO – to jestliže bude vybudován proti vůli Ruska. Překvapivými odpůrci radaru a protiraketové základny se stali poslanci britského parlamentu, země, která patří k největším americkým spojencům.

Spojené státy již několik let plánují výstavbu „deštníku“, který by měl být obranou proti státům jako jsou Írán či Severní Korea. Rusové se ale již několikrát nechali slyšet, že štít považují za hrozbu, protože je údajně namířen i proti nim.

Svůj rezervovaný postoj k americkým plánům shrnuli britští poslanci ze zahraničního výboru ve zprávě o nešíření zbraní. „Nejsme přesvědčeni o tom, že plánovaná obrana proti balistickým střelám v České republice a v Polsku, tak jak je nyní Spojenými státy navrhována, představuje čistý zisk pro evropskou bezpečnost,“ citovala z dokumentu agentura Reuters. „Dospěli jsme k závěru, že jestliže budou součásti štítu vybudovány proti vůli Ruska, mohlo by to mít velmi škodlivý vliv na bezpečnostní zájmy NATO,“ píše se dále ve zprávě. Dokument se o těchto zájmech nijak blíže nerozepisuje, nicméně tento vzkaz pravděpodobně souvisí se současnou fází „udobřování“ mezi NATO a Ruskem. V případě vybudování štítu již Kreml pohrozil, že jako „odvetu“ umístí rakety Iskander u Kaliningradu, tedy mezi členskými státy NATO Polskem a Litvou.

Vzahraničním výboru parlamentu působí zástupci všech hlavních britských stran. Jak jejich zpráva uzavírá, jestliže by nakonec měl vzniknout protiraketový štít v Evropě, mělo by jít o společný projekt Spojených států, Severoatlantické aliance a Ruska.

Poláci čekají „jasný verdikt“ Výbor také kritizoval britskou vládu za to, že dovolila Američanům použít jako součást štítu dvě britské letecké základny. Jde o základny v severoanglickém Menwith Hill a Fylingdales. Toto rozhodnutí bylo podle britských poslanců „politováníhodné“. Britské výtky přicházejí překvapivě v době, kdy je výstavba protiraketového štítu dá se říci „u ledu“. Nová americká administrativa je totiž k celému projektu zdrženlivější. Podle Baracka Obamy je důležitá zejména cena projektu, jeho funkčnost a také fakt, že stále trvá íránská hrozba. Období lavírování začíná vadit zejména Polákům, kteří by chtěli slyšet z Washingtonu jasný verdikt, zda se stavět bude či ne. „Stále nám chybí podstatná, jasná odpověď na otázku, zda Spojené státy budou pokračovat v plánech na výstavbu štítu,“ uvedl v rozhovoru pro polskou televizi Pawel Gras, mluvčí kabinetu Donalda Tuska. „Z naší strany jsou všechny závazky splněny. Země je na základnu připravena a čeká,“ dodal. Stejně jako Češi podepsali Poláci dohodu o výstavbě protiraketového deštníku loni v létě.

***

Jak to vypadá se štítem? * Protiraketový štít má tvořit radar v Česku a silo s deseti protiraketami v Polsku. * Smlouvy o výstavbě radaru podepsala bývalá česká vláda s administrativou předchozího prezidenta Bushe. Topolánkův kabinet ale smlouvy letos v březnu stáhl ze sněmovny. Hrozilo totiž, že budou dokumenty zamítnuty. * Stejně jako Češi se loni v létě s Američany dohodli i Poláci. *Obamova administrativa sice oznámila, že chce v projektu pokračovat, je ale zdrženlivější. Letos v dubnu v Praze Barack Obama prohlásil, že „pokud zmizí íránská hrozba, nebude důvod budovat štít“.

Autor: