Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Brity zaplavil sníh. Po 18 letech

Česko

LONDÝN Nevídaná sněhová nadílka včera ráno nepříjemně překvapila obyvatele Británie. Nepřízeň počasí se promítla především komplikacemi v dopravě, které ochromily zejména jih Anglie a Londýn, kde se na čas zastavil provoz na všech letištích.

„Děláme všechno, co je v našich silách, abychom obnovili provoz na silnicích a drahách. Letiště budou otevřena, co nejdříve to bude možné,“ slíbil ráno podle BBC britský premiér Gordon Brown.

Podle meteorologů v metropoli a na jihovýchodě země naposledy tak hustě sněžilo v únoru 1991. V Londýně napadlo až 20 centimetrů sněhu. Londýnský starosta Boris Johnson dorazil na radnici na kole, i když připustil, že nemůže takový způsob dopravy všeobecně doporučit. Ve snaze ulehčit dopravě ve městě zrušil pro včerejšek mýto, které musí normálně platit soukromé automobily při vjezdu do centra Londýna.

„Takové podmínky jsme nezažili 20 let,“ řekl David Brown z londýnského dopravního podniku. „Bylo pro nás opravdu obtížné se vyrovnat s takovým množstvím sněhu, které napadlo přes noc.“ Úřady vyzývaly občany, aby omezili dopravu na naprosto nezbytné minimum, a doporučovaly řidičům, co si mají přibalit s sebou do auta. „Vezměte si na cestu teplé oblečení, jídlo, svítilnu a lopatu,“ citovala agentura Reuters prohlášení správy dálnic.

Sněhová kalamita naopak potěšila děti, kterým odpadlo vyučování a místo toho se věnovaly zimním radovánkám. Po celé zemi zůstaly uzavřeny tisíce škol. Volno dostala většina žáků v Londýně, stejně jako v hrabstvích Sussex, Kent, Norfolk, Cambridgeshire, Lincolnshire a Suffolk. Kvůli počasí se včera přestalo v Londýně také soudit. Večer zrušila představení i některá londýnská divadla. Meteorologové předpovídají sněžení i na následující dny, mělo by se ale přesunout na sever země.

Problémy s počasím zaznamenaly i další státy Evropy. Sníh zaplavil sever Francie, Belgii, Švýcarsko i sever Itálie.

***

Kolaps v Londýně

* byl ochromen provoz na všech letištích, největší z nich -Heathrow zrušilo na 650 letů

* městské autobusy přestaly úplně jezdit

* omezen byl i provoz metra

* části dálnice v okolí hlavního města byly uzavřeny

* podle odhadů nepřišlo na jihovýchodě Anglie do práce asi 6,5 milionu lidí

Autor: