Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Brněnské basketbalistky budou hrát finále s Moskvou

BRNO Basketbalistky Gambrinusu Brno budou hrát o titul v Evropské lize. České mistryně porazily v semifinále před vlastními fanoušky v Brně francouzského soupeře z Bourges 90:81 po prodloužení a v neděli se utkají o první místo s obhájkyněmi titulu ze Spartaku Moskva. Finále mezi vítězi obou posledních ročníků prestižní klubové soutěže začne v 18.00. Už od 15.00 se Bourges utká s Jekatěrinburgem o třetí místo.

Semifinálový výkon Brňanek měl dvě tváře. V katastrofálním úvodu umožnily soupeřkám získat lacino náskok, naopak v závěrečné čtvrtině se jim podařil fantastický zvrat, v němž zlikvidovaly třináctibodové manko a vynutily si prodloužení, které už opanovaly.

„O našem vítězství rozhodla agresivní hra v závěrečné čtvrtině. Bourges se na nás velmi dobře připravilo a dokonale nás v úvodu zaskočilo. Začali jsme až nepochopitelně nervózně. Přitom se mi před zápasem zdálo, že je družstvo v pohodě. Nechali jsme ale rozstřílet všechny jejich nebezpečné hráčky,“ konstatoval domácí kouč Jan Bobrovský.

Osmnáct sekund před koncem po chybě v rozehrávce soupeře Vítečková vyrovnala na 75:75. Kiretová v infarktovém závěru proměnila dva trestné hody, ale pět sekund před koncem totéž zopakovala chladnokrevně Machová a vynutila si prodloužení.

„V závěrečné čtvrtině jsme hráli se čtyřmi malými hráčkami a Vítečkovou. Snažili jsme se zdvojovat soupeřky. Podařilo se nám zaznamenat i tříbodové koše a stáhnout náskok soupeřek,“ popsal dramatickou koncovku Bobrovský, který prý byl při šestkách Machové zcela klidný a věřil, že domácí opora promění obě.

***

Výsledky: Gambrinus Sika Brno - Bourges Basket 90:81 po prodl. (13:27, 34:42, 50:61 - 77:77). Nejvíce bodů: Žirková 28, Vítečková 16, Veselá 12, Ivkovicnéová-Béresová 10 - Snellová 29, Dumercová 15, Kiretová 14. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Lo Guzzo (It.), Javor (Slovin.). Trestné hody: 23/13 - 24/17. Fauly: 23:21. Trojky: 6:12. Diváci: 3500 (vyprodáno). Druhé semifinále: UMMC Jekatěrinburg -Spartak Moskva 68:78 (23:22, 41:45, 58:62).