Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brněnský blob jménem Jošt

Česko

Čekání na sochy – Radní nemají odvahu rozhodnout, ať už jakkoli

BRNO Praha má ostudu kolem blobu, slavné Kaplického knihovny. A tak Brno nesmí zůstat pozadu: do stejné situace se dostává s jezdeckým pomníkem markraběte Jošta Lucemburského.

Je stejně kontroverzní svým umístěním, existují na něj stejně vyhraněné názory. A stále není jasný ani jeho další osud a to, zda postava na koni na náměstí skutečně stane. Radní totiž téměř před měsícem zatím pouze vzali na vědomí výsledky výtvarné soutěže, schválili je, vyplatili odměny. A o tom, jestli se bude stavět, nerozhodli.

Čas se ale nachyluje, přípravy na rekonstrukci okolní plochy vrcholí. Rozhodnout měli radní, ti se ale chovají alibisticky: Podle prvního náměstka primátora Daniela Rychnovského záleží na Brňanech. Ti už sochu přirovnávají k postavičce z „kindervajíčka“ či ke golemovi na koni. Radnice však pět desítek návrhů přihlášených do soutěže nechala vystavit, ale oficiální anketu nevyhlásila.

Už nyní lze předpokládat, že i kdyby nakonec sporná jezdecká socha Moravské náměstí ozdobila, nebude to příští rok na podzim, jak se plánovalo. Původně totiž projekt odstartovala snaha připomenout 600. výročí Joštova zvolení římským králem, které připadá na rok 2010. Neoficiální informace mluví o tom, že radní nakonec nepostavení sochy schovají za „krizové úspory“.

Část odborníků kritizuje fakt, že vítěz soutěže Marius Kotrba bude pro stejné náměstí chystat dvě sochy, i to, že zadání žádalo sochu konkrétní postavy, což Kotrba neudělal. Další zase připomínají, že případů, kdy úřady vyhlásí soutěž, vyberou vítěze, ale nerespektují jeho dílo, přibývá. V Brně se podobná situace stala s náměstím Svobody, v Ostravě zase brněnský architektonický tým zvítězil v soutěži na návrh nového sídla tamní vědecké knihovny, nyní ale moravskoslezští radní jejich návrh odložili stranou a chtějí, aby si stavební firma zajistila svůj.

Sliby brněnské radnice pokulhávají i jinde. Alespoň termínově. Už vloni podle nich například měly stát na náměstí Svobody unikátní hodiny. Podle svých tvůrců mají připomínat statečnou obranu Brňanů před Švédy a hodinu před polednem „vyplivnout“ kuličku. Zatím ale na náměstí nestojí. A z velkolepého plánu Soch pro Brno se zatím nad brněnským Zelným trhem vznáší jen Wolfgang Amadeus Mozart od Kurta Gebauera. I o jeho podobu se přitom vedly spory, ne každému z tehdejších představitelů radnice se líbil. Tenkrát ale dali na doporučení odborné poroty.

***

Sliby brněnské radnice týkající se soch pokulhávají i jinde. Alespoň termínově.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: