Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brněnští vontové jednají

Česko

BRNĚNSKÉ OČI Bude vládnout Losna, či Mažňák? Jaroslav Foglar ve svých Rychlých šípech popisoval, jak to vypadalo, když slavná vontská organizace volila svého vůdce. Jak kdo ovlivňoval kterou skupinku, aby ve výsledném hlasování dostal svoje hlasy.

„Jestřáb“ Foglar nám zatajil, kde přesně měla předlohu jeho Stínadla. Teď by klidně mohla být v Brně. A nikoli při jednání o tajemné organizaci vyznačující se žlutými špendlíky v klopě, ale při jednání o vedení magistrátu. I města jako celku. Několik skupinek jedná o tom, kdo dosedne v které dozorčí či správní radě, kam budou směřovat které investice a co se prodá či naopak nakoupí. A zejména kdo to bude řídit a ručit za zaručeně bezchybný a obecně prospěšný průběh všeho.

Roman Onderka chce zůstat brněnským primátorem. Být tváří města je správně vybarvené políčko v jeho politickém „modrém životě“ (ať už zůstaneme u Foglarových myšlenek -byť by se sociálním demokratům určitě spíše líbila barva oranžová). Je pro to ochoten obětovat i většinu své strany v radě.

Na druhé straně stojí Robert Kotzian (ODS), který jasně řekl, že chce zůstat v pravostředové koalici s lidovci a TOP 09. A vyplňuje si svůj „modrý život“ (tentokrát i ve stranicky správné barvě).

Problém je v tom, že ve hře nejsou jen tito dva. Kdybychom měli přímou volbu starostů a primátorů, už tam zřejmě Onderka sedí, protože hlasů na to měl dost. My ji nemáme. A neplatí ani to, že mají lídři ve své straně to nejvyšší slovo a že je straníci poslechnou. To, jak (dnes už minulí) vyjednavači ODS odkopli před čtyřmi lety v Brně kvůli pokusu o uspokojení svých zájmů tehdejšího lídra Karla Hledíka, je toho smutným důkazem. Normální Brňan si může říci: karty jsou rozdány, nic se nemůže změnit. Tak proč už se nerozhodnou? Jenomže to je přesně ten háček. Podobná kampaň, jaká po více než měsíc běžela v ulicích Brna a lákala voliče, teď běží uvnitř stran.

Nejde ale o rozdávání volebního guláše a pestrobarevných letáků. To, co se odehrává, je více věc obchodní. Kdo bude kde placený z veřejných prostředků, kdo bude rozhodovat o které zakázce, kdo bude mít šance se o ně ucházet. Jednotlivé buňky snad všech stran diskutují o tom, co je pro ně výhodnější, jak získat lepší startovací pozici.

Je pozoruhodné, jak rychle šly dohody v místech, kde se dostali k moci noví lidé, kteří nevědí, co se s pozicemi na radnicích pojí. Ve Zlíně rozhodli už v neděli večer. Jako by politici nevědomky ukazovali, že čím delší povolební vyjednávání, o tím více peněz jde.

Otom, kdo bude na radnici, se mohou politici bavit ještě pěkně dlouho. Základní je, že po celou dobu už mohlo vedení Brna pracovat. Třeba včerejší zpráva o škrtech v dopravě pro brněnské letiště o dobrém postavení Brna nesvědčí.

V řešení nám ale neporadí Vontové ani Jaroslav Foglar. Jeden z mála osvědčených systémů, jak pevně stanovený tým přimět k dohodě, znají ve Vatikánu. Při volbě papeže nesmějí účastníci konkláve opustit místnost dříve, než je rozhodnuto. Ačkoli - aplikovat to na některé politiky by, zdá se, znamenalo riskovat bitku.

O autorovi| MILOŠ ŠENKÝŘ redaktor LN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: